Niagara Şelaleleri Nerededir?

0

Kuzey Amerika’da bulunan Niagara Şelaleleri hakkında kısa bilgi. ABD ile Kanada arasındaki sınırda bulunan Niagara Şelalesi hakkında kısa bilgi.

Niagara Şelaleleri, Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasında Niagara Irmağı’nın yaklaşık ortasında yer alan dünyaca ünlü çağlayanları (Niagara Falls). Ontario Gölü‘ne dökülen çağlayan Horseshoe Falls (“Atnalı” Çağlayanı) adıyla bilinir.

Yaklaşık 800 metre genişliğinde, 49 metre yüksekliğinde olan Horseshoe, American Falls adıyla bilinen 300 metreden fazla genişliği, 51 metre yüksekliği ile ABD’nin New York Eyaleti’nde kalan sağdaki çağlayandan su hacmi açısından daha zengindir. Çağlayanların altında, uzunluğu 11 km’den fazla genişliği farklı, 100 metre yüksekliğinde yarlar arasında bir kanyon oluşmuştur.

Çağlayanlar bölgesinin iki ucunu birbirine bağlayan Wellend (Kanada) Erie (ABD) kanalları, Atlas Okyanusu’na ulaşımı sağlar. Kuzey Amerika’nın en güçlü hidroelektrik santrallerinden biri (kapasitesi yaklaşık 4 milyar kw) burada kuruludur. Koruma altında tutulan Niagara Çağlayanları, her yıl milyonlarca turist çekmektedir.


Leave A Reply