Niccolo Piccinni Kimdir?

0

Niccolo Piccinni kimdir? Napoliten opera okulunun önde gelene bestecilerinden birisi olan Niccolo Piccinni hayatı ve eserleri.

Niccolo Piccinni

Niccolo Piccinni Kimdir?

Niccolo Piccini, (d. 16 Ocak 1728, Bari, Napoli Krallığı – ö. 7 Mayıs 1800, Passy, Fransa), Napoliten opera okulunun önde gelen bestecilerinden biri.

Hem komik, hem de ciddi operalar bestelemiş, ama daha çok Gluck’a karşı yürüttüğü üslup mücadelesiyle ünlenmiştir. Napoli’de öğrenim gördü ve birçok opera sahneledi. İlk yıllarının başyapıtı La buona figliuola (1760; İyi Kız) adlı opera buffa’sıydı. Öbür adı La cecchina olan bu yapıtında ciddi, duygusal bir temayı fars türündeki eski opera buffa’nın esnek müzik üslubu ile işlemişti. Bu yeni üslup, sonradan Mozart’ ın operalarına örnek oluşturdu.

Niccolo Piccini 1776’da Gluck’unkine karşıt üslupta opera yazması için çağrıldığı Paris’e gitti. Bu üslup mücadelesine iki besteci de etkin olarak katılmadı, ama gene de aralarında şiddetli bir rekabet oluştu. Oysa iki bestecinin, yaklaşımları birbirinden oldukça farklıydı. Niccolo Piccini aryadan sonra resitatifin geldiği geleneksel uygulamayı sürdürürken Gluck müziği, dramın akışını bozmayacak bir konumda ele alan opera reformunun temelini atıyordu. Çatışmanın en keskin noktasında her iki besteciye Iphigenie en Tauride’i konu alan operalar ısmarlandı. Gluck’un ünlü operası 1779’da, Niccolo Piccini’nin ki ise 1781’de sahnelendi.


Leave A Reply