Niçin Dua Ederiz?

0

Niçin ve Neden dua ederiz? İslamiyette duanın önemi ve dua ediliş sebeplerinin yer aldığı yazımız.

Niçin Dua Ederiz?

Advertisement

Yüce Yaradan Allah(c.c.) bizlere bir çok nimetler vermiştir. Bu nimetlerin yanında hayatta bir sınavda olduğumuz için de bir çok kaz ya da bela da vermiştir. Aynı zamanda Allah(c.c) bizlere yokluğu da göstermiş varlığı da vermiştir. Sağlığı da hastalığı da yani anlayacağınız Allah(c.c) bizlere hayatta yaşayabileceğimiz iyi ya da kötü her şeyi vermiştir.

Dua işte bunlara biz yaradaılanlar biz günahkarlar olarak vereceğimiz cevaplardan birisidir. Dua ederek insanlar ya şükrederler ya da Allah(c.c)’ın sınırsız hazinesinden bir şeyler isterler. Genel anlamda bakar isek nden dua ettiğimizi aşağıdaki maddeler ile açıklayabiliriz.

  • Kul bazen Yaradana yakın olmak ve ona yakkışır bir şekilde yaşadığını hissetmek huzur bulmak ister. İşte böyle zamanlarda da dua edilir.
  • Yüce Yaradanın bizlere vermiş olduğu bir çok nimet ve güzellik için bazen sadece karnımızı doyurduğumuz aç kalmadığımız ve sağlıklı olduğumuz için yani şükür için dua ederiz.
  • Başımıza gelebilecek her türlü bela ve kötülükten korunmak için Allah(c.c.)’a sığını dua ederiz.
  • Doğru yoldan gelecekte ki yaşantımızda ayrılmamak ve her daim kamil ve mümin bir hayat yaşayıp iyi bir insan olarak kalmak için dua ederiz.
  • Hayatta bazen kendimiz bazen de sevdiklerimiz için isteklerimiz olur. Bu dilek ve isteklerimizin yerine gelmesi için dua ederiz.
  • Size ve ya başka düşkünlere yardımcı olan kişiler için Allah(c.c.)’ın merhamet etmesi ve o kişinin (bazen tanımayız dahi) sevap kazanması için dua ederiz.
  • Ölülerimiz ardından Allah'(c.c.)’ın o kişinin günahlarını affetmesi ve cennetine kabul etmesi için de dua ederiz.

Advertisement


Leave A Reply