Nikaragua Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Nikaragua – Nikaragua ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

nikaragua-bayragiNİKARAGUA;
Yüzölçümü: 120.254 km2.
Başkenti: Managua.
Dil: İspanyolca, İngilizce, Şipca.
Din: Hristiyan (% 89 Katolik, % 5 Protestan), doğal dinler (% 5).
Para birimi: 1 cordoba=100 centavo.
Başlıca kentleri: Leon, Granada, Masaya, Chinandega, Matagalpa.

Orta Amerika’da devlettir. Kuzeyden Honduras, güneyden Kosta Rika, batıdan Büyük Okyanus, doğudan Karaib Denizi ile çevrilidir. Karaib Denizi’nde 541 km, Büyük Okyanus’ta 352 km uzunluğunda kıyı şeridi vardır.

Yüzey Şekilleri; Nikaragua’nın doğusu, geniş ve çok az kişinin yaşadığı bir düzlüktür. Bu düzlük, ülkenin ortalarına doğru gidildikçe yükselerek önce bir yaylaya, sonra da dağlara dönüşür. Kuzeybatıda volkanik kökenli dağlar arasında, günümüzde de faal yanardağlara rastlanır. Batıda daha küçük, ancak daha yoğun nüfuslu başka bir düzlük uzanır. Bu bölgede birçok göl vardır. Başkent Managua da aynı adı taşıyan gölün güneybatı kıyısında kuruludur. En büyük göl olan Nikaragua Gölü (8.029 km2), Büyük Okyanus’tan Rivas Kıstağı ile ayrılır. Gölün güneydoğusunda doğan San Juan Irmağı Karaib Denizi’ne dökülür.

İklim; Nikaragua’da yazları yağışlı, tropikal bir iklim egemendir. Büyük Okyanus kıyısında yıllık ortalama sıcaklık (25.6°C) mevsimden mevsime çok az değişiklik gösterir. Managua’da yıllık yağış ortalaması 1.145 mm’dir. Karaib kıyısı da, en az doğu kıyısı kadar sıcaktır (26.7°C), ancak bu bölgede yağış oranı daha yüksektir (3.820 mm).

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Genelde, dağların etekleri, doğudaki düzlükler olmak üzere, ormanlar, ülke
yüzölçümünün % 50’sini kaplar. Sert ağaç türleri ve çam boldur. Bir dışsatım ürünü olarak önem taşıyan maun daha çok Karaib bölgesinde yetişir. Aynı bölgede, mangrov ormanlar da vardır. Jaguar, çakal, puma, pikari, karıncayiyen, timsah, boa ve çıngıraklı yılan, tukan, pelikan, balıkçıl, makav (bir tür papağan), ülkede yaşayan başlıca memeli ve sürüngen kuşlardır.

Ekonomi;
Tarım: Tarım alanlarının 1/3’ünü otlaklar, 2/3’ünü ekili alanlar oluşturur. Yılda iki kez alınan başlıca ürünler mısır, fasulye, pirinç, darıdır. Pamuk, şekerkamışı, kahve dışsatıma yönelik üretilir.

Hayvancılık: Hayvancılık etkinlikleri (özellikle, büyükbaş hayvan besiciliği), iç pazar istemini ancak karşılar. Sığır, domuz, kümes hayvanları, başlıca hayvan varlıklarıdır. Balıkçılık, genelde Karaib Denizi’nde yapılır.

Doğal Kaynaklar: Doğal kaynaklar (altın, gümüş, bakır, tungsten, kurşun, demir filizi, vb) açısından zengin olmakla birlikte, bunlardan günümüzde bakır, gümüş, altın yatakları işletilebilmektedir. Yüzölçümün yarısını kaplayan ormanlık alanlardan yılda 220.000 m3 ürün elde edilir.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?