Nikotin Nedir?

0

Nikotin nedir? Niktoin hakkında temel kimyasal bilgiler ile nikotinin kullanım yerleri.

Nikotin Molekül Modeli

Nikotin Molekül Modeli

Tütün yapraklarında bulunan kokulu, renksiz, zehirli bir sıvıdır. Kimyasal özellikleri bakımından alkaloitler sınıfındandır. Nikotini ilk defa 1828’de Posselt ile Reimann tütün yapraklarından elde etmişlerdir. “Nikotin” kelimesi ise tütünü ilk defa Fransa’ya getiren Fransa’nın Lizbon elçisi Jacques Nicot’un adından gelir.

Advertisement

Nikotin son derece zehirli bir maddedir. Az alınırsa insanlarda uyarıcı canlandırıcı etkiler yapar; çeşitli bezlerin salgılarını artırır, kan basıncını yükseltir. Tütün yapraklarından yapılan sigaralarla zehirlenme olmamasının sebebi, sigaranın yanma sırasında tütünde bulunan nikotinin l/3-l/7’si ısı etkisiyle buharlaşarak dumanla gitmesidir. Ayrıca, geri kalan kısmın da ancak ufak bir parçası nefes boruları ile ciğerlere, kana geçer, burada da çeşitli bileşikler tarafından bozularak «N-metil piridinyum hidroksit» haline gelir, suda çözünür, idrarla dışarı atılır.

Tütün çiğneyerek nikotin ağız yolundan alınırsa vücuda giren nikotin daha çok olur, alışmayan kimselerde bulantı, baş ağrısı yapar. Bunlar zehirlenme belirtileridir.

Nikotinin kimya formülü C10H14N2‘dir. 247°’de kaynar, yoğunluğu 1,033’tür. Suda, organik çözücülerde kolay çözünür.

Nikotin tütün bitkisinin en çok yapraklarında, biraz da köklerinde, tohumlarında bulunur. Birçok tütün türlerinde nikotin yüzdesi 2-7 arasındadır. Türk tütünü, nikotinin hemen hemen hiç bulunmadığı nadir, en makbul tütün çeşitlerinin başında gelir. İyi Havana tütünü de az nikotinli tütünlerdendir. Ucuz tütünler, nikotinin en çok bulunduğu tütünlerdir.

Advertisement

Nikotin en zehirli alkaloitlerden biridir. Saf durumdaki nikotinin çok az bir miktarı bile sık, zayıf nabız atışlarına, kusmaya, halsizliğe, hatta bayılmalara, ölüme yol açabilir. Bu yüzden, fazla tütün kullanmak bazı kimselerde bulantı, hazımsızlık, kalp rahatsızlıkları meydana getirir.

Nikotinin tıpta pek önemli bir yeri yoktur; yalnız, böceklere karşı tedbir, korunma alanında kullanılır. Böceklere karşı nikotinden yapılmış, toz ya da sıvı ilaçlar vardır.


Leave A Reply