Ninomiya Sontoku Kimdir?

0

Ninomiya Sontoku kimdir ve ne yapmıştır? Ninomiya Sontoku hayatı, biyografisi ve tarım alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Advertisement

Ninomiya Sontoku

Ninomiya Sontoku; (d. 4 Eylül 1787, Kayama, Sagami – ö. 17 Kasım 1856, İmaiçi, Şimotsuke, Japonya), Japon tarım reformcusudur. Tarım tekniklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmuş, kırsal yaşamı yücelten yazıları nedeniyle “Japonya’nın Köylü Bilgesi” unvanını almıştır.

Yoksul bir ailenin çocuğuydu. Eğitimini okula gitmeden kendi kendine tamamladı. Çalışkanlığı ve planlı çalışmaları sayesinde ailesinin elindeki toprakları ıslah edip genişletti. Başarısını fark eden yerel görevliler tarafından devlet hizmetine alındıktan sonra, köylü ailelerine harcamalarını dengelemeyi ve işlerini planlı yürütmeyi öğretti. Köylülerin karşılıklı olarak yardımlaşmaları ve işbirliği yapmaları gerektiğini savundu. Ninomiya’nın tarım yöntemlerini kullanarak kalkınan bölgelerin 1836’daki büyük kıtlıktan çok az etkilenmesi, ününün bütün ülkeye yayılmasını sağladı.

Aynı zamanda ağır işçiliğin ve el emeğinin değerine inanan bir manevi önder olan Ninomiya, köylüleri yaptıkları işten onur duymaya ve kendisini örnek alarak genel refahı artırmak için çalışmaya yöneltti.

Advertisement


Leave A Reply