Nirvana Nedir? Hakkında Bilgi

0

Nirvana nedir, ne demektir? Felsefede nirvana anlayışı nasıldır? Nirvanaya nasıl ulaşılır, hakkında bilgi.

Advertisement

NİRVANA

Nirvana (Sanskrit dilinde “Sönme” ya da “Patlama”), Pali dilinde nibbana, Hint dinsel düşüncesinde tefekküre dayalı uygulamaların nihai amacıdır. Budacılıkta, arzuların ve bireysel bilincin yok edilmesiyle ulaşılan aşkın özgürlük durumunu anlatır. Buna göre, kişinin dünyaya kendini merkez alarak bakması biçimindeki yanılsama ve bundan doğan arzular, onu bir yeniden doğuş ve acı (dukkha) çevrimine tutsak eder. Tinsel aydınlanma ya da Nirvana bu bağlardan kurtularak gerçekleşebilir.

Yeniden doğuş çevriminden kurtulmak doğrudan fiziksel ölüm anlamına gelmez. Örneğin, bir arhat’ın ya da Buda’nın ölümü parinirvana (Nirvana’ya geçmiş) kavramıyla anlatılır. Mahayana Budacılığında, başkalarının kurtuluşu için merhametle (karuna) çalışmayı sürdüren bodhi sattva (geleceğin Buda’sı), Nirvana’ya ulaşır.

Çeşitli Budacı okulların Nirvana anlayışları da farklıdır, Theravada geleneğinde dinginlik ve huzur anlamına gelen Nirvana, Mahayana Budacılığında şunyata (boşluk), dharma kaya (Buda’nın, niteliği tanımlanamaz olan mutlak özü) ve dharma dhatu (nihai gerçeklik) anlamlarında kullanılır.

Advertisement


Leave A Reply