Nitrogliserin Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Nitrogliserin nedir? Nitrogliserin tarihçesi, bulan bilim adamları ile Nitrogliserin özellikleri hakkında bilgi

Nitrogliserin Nedir?

Nitrogliserin, patlayıcı özelliğe sahip sıvı madde. Gliserinin C2H2 (ONO2)3 formüldeki trinitrat esteridir. Çok saf durumdayken renksizdir, normalde uçuk sarı bir renkte ve yoğunluğu 1.6 olan şurup kıvamında bir sıvıdır. 13°C’da donar; ancak kolayca ergimiş hale gelir.

Nitrogliserin

1847’de ilk kez Ascanio Sobrero tarafından derişik nitrik asit ve sülfürik asit karışımına suyu giderilmiş gliserin yedirilerek elde edildi. Esterleşme, oda sıcaklığında kolayca oluştuğu ve önemli miktarda ısı açığa çıktığı için tepkime durumundaki maddelerin soğutulması gerekir. Bulunduğu zaman güçlü bir patlayıcı olarak dikkatleri çekmesine karşın, gerek üretimi sırasındaki tehlikelere, gerekse güvenli bir patlatma sisteminin bulunmaması darbe ve ısıya karşı aşırı derecede duyarlı olan bu patlayıcı sıvının uzun süre büyük çaplı üretimini engelledi.

1859-1861 arasında Alfred Nobel, Sobrero’nun yönteminde bazı değişiklikler yaparak fazla miktarda nitrogliserin üretimine olanak veren basit bir teknik buldu. Bu teknik daha sonra İngiltere’de Sir F. Nathan ve Rintoul tarafından geliştirildi. Bunu Schmid’in 1923’te bulduğu ilk sürekli üretim yöntemi ve 1938’de tamamen paslanmaz çelikten araçların kullanıldığı Mario Biazzi’nin yöntemleri izledi.

Nitrogliserin, öteki patlayıcılara oranla en çok üretilen maddedir. 1880’lerde tünel açma gibi işlerde tek başına kullanılan nitrogliserin bugün, bu tür çalışmalarda yalnız dinamit biçiminde kullanılır. Birçok dumansız barutun (Biliştik, SD barutu, kordit vb) bileşimine girer. Ayrıca tirinitrit adıyla kalp hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır

Advertisement

Leave A Reply