Noblesse de Robe Nedir?

0

Noblesse de Robe nedir, ne demektir? Noblesse de Robe tarihçesi, özellikleri, hakkında bilgi.

Advertisement

Noblesse de Robe

Noblesse de Robe; (Fransızcada “cüppe soyluluğu”), 18. yüzyıllarda Fransa’da soyluluğunu yüksek devlet görevinde bulunarak edinen ve unvanını soyundan gelenlere bırakabilen zümredir. Adı, bu tür görevlilerin giydikleri cüppelerden kaynaklanır.

Noblesse de robe 16. yüzyılın sonlarında da var olmakla birlikte soyluluk unvanını mirasçılarına bırakma hakkını 17. yüzyılda elde etti. Belirleyici gelişimi ise 1640’larla 1650’lere rastladı. XIV. Louis’nin reşit olmadığı sorunlu dönemde, krallık siyasal destek sağlamak amacıyla yargı görevlilerine ayrıntılı soyluluk beratları verdi. Bu yeni yaratılan ayrıcalıklı zümrenin en tepesinde Paris Parlement’ı gibi özerk mahkemelerin görevlileri yer alıyordu.

Burjuva kökenleri yüzünden noblesse de robe aileleri, unvanları askeri hizmete ve atalara dayanan soylularca (noblesse d’epee ve noblesse de race) başlangıçta küçük görüldü. 18. yüzyılda eski ve yeni ya da “kılıç” ve “cüppe” soylularının ayrıcalıklarını kralın reform girişimlerine karşı koruma çabaları zamanla iki grup arasındaki ayrımın ortadan kalkmasına yol açtı. Hatta serveti, yükselen toplumsal konumu ve yönetim görevleri üzerindeki denetimi nedeniyle noblesse de robe reforma karşı muhalefetin başını çekti.

Advertisement


Leave A Reply