Noel Nedir? Noel Ne Zamandır? Noel Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Noel nedir, sözlük anlamı? Noelin anlamı, özellikleri, ne zaman ve nasıl kutlandığı, tarihçesi ile ilgili bilgi. Noel baba efsaneleri.

noel

Kaynak: pixabay.com

NOEL NE ZAMANDIR?

Noel; Hristiyanların İsa’nın doğum yıldönümü olarak kutladıkları gündür. Bu günü Katolikler, Protestanlar 25 aralıkta, Ortodokslar 6 ocakta kutlarlar; bu ayrılık, takvim farkından ileri gelir.

Noel yortusunda Hristiyanlar arasında bir çam ağacını, çam dalını mumlarla, çeşitli süslerle donatmak adet olmuştur. Ayrıca, o gün çocuklara hediyeleri Noel Baba’nın getirdiğine inanırlar.

Noel Baba’nın çeşitli efsaneleri vardır. Bunlardan birine göre, Noel Baba, Hristiyanlığın ilk çağlarında, Batı Anadolu’da yaşamış Saint Nicholas (Aya Nikola) adında bir adamdır. Aya Nikola iyiliksever bir adamdı, herkese hediye verirdi. Noelde hediye vermek adetinin ondan kaldığı söylenir.

Noel Hakkında Bilgi

Noel; Hz. İsa’nın doğumu onuruna 25 Aralık’ta kutlanan Hıristiyan yortusudur.

Bir Roma almanağına göre, İS 336’dan önce Noel Roma’da Hıristiyan yortusu olarak kutlanıyordu. Buna karşılık Kudüs dışında Doğu’da 6 Ocak’ta kutlanan Epifanya yortusunda Hz. İsa’nın hem doğumu, hem de vaftiz edilmesi birlikte anılıyordu. 4. yüzyıl boyunca Doğu kiliselerinin çoğu İsa’nın doğumunu 25 Aralık’ta kutlamaya başladı, uzun süre direnen Kudüs de sonunda bu uygulamayı benimsedi. Ermeni Kilisesi ise Noel’i hiçbir zaman kabul etmedi ve İsa’nın doğumunu 6 Ocak’ta kutlamayı sürdürdü.

Advertisement
noel

Kaynak: pixabay.com

Noel gelenekleri çok çeşitli kaynaklara dayanır. Romalılar, 17 Aralık’taki Saturnalia (Satürn Şenliği) gününde çeşitli eğlenceler düzenler, birbirlerine armağanlar verirlerdi. 25 Aralık aynı zamanda İran’ın tanrılarından Mitra’nın doğum günüydü. Roma’da yılbaşında (1 Ocak) evler yeşillikle ve ışıklarla donatılır, çocuklara ve yoksullara armağanlar verilirdi. Töton kabilelerinin Galya, Britanya ve Orta Avrupa’ya girişiyle Noel kutlamalarına Germenlerin ve Keklerin Yule (yeni yıl) gelenekleri de eklendi. Hıristiyanlık öncesinin ve sonrasının kış şenliklerinin ayrılmaz bir parçası olan ateş ve ışık törenleri sıcaklığın ve sürekli yaşamın simgeleriydi. Ölüme meydan okumayı simgeleyen yaprakdökmeyen ağaçlar ortaçağdan beri Noel kutlamalarında kullanılmıştır.

Noel Nedir? Sözlük Anlamı

 • “Noel”
  Hristiyanların her yıl 25 Aralık’ta Hz. İsa’nın doğum gününü kutladıkları yortu
  “Bizim çocukluğumuzda Noel ve yılbaşı gâvur bayramları idi.” – H. Taner
 • “Noel ağacı ”
  1. Noel yortusunda Hristiyanların mumlarla ve oyuncaklarla süsledikleri küçük çam ağacı
  “Gökyüzünü yıldızlar Noel ağacının şıngılları gibi süslemiş, pırıldıyorlar.” – R. H. Karay
  2. Gemilerde çeşitli anlamlar taşıyan ışıklı işaretlerin topluca sıralandığı direk
 • “Noel Baba ”
  Hristiyanlarca Noel gecesi gelip çocuklara armağan dağıttığına inanılan, ak sakallı masal ve efsane kahramanı


Leave A Reply