Nokta İle İlgili Deyimler ve Anlamları Açıklamaları, İçinde Nokta Geçen

1
Advertisement

İçinde nokta kelimesi geçen deyimler hangileridir? Bu deyimlerin anlamları ve açıklamaları. Nokta hakkında deyimler ve anlamları.

nokta deyimler

Nokta İle İlgili Deyimler ve Anlamları

***can alacak nokta (yer)
bir şeyin en önemli yeri:  Bağırasım geldi ama bey kardeşim, bağıramadım bir türlü, kâfirin kızları oyunlarının tam can alacak noktalarına gelmişlerdi.  -N. Hikmet.

***cim karnında bir nokta
1) hiçbir bilgisi olmayan, cahil; 2) acemi, toy.

***nokta koymak
1) gereken yerde nokta işaretini kullanmak; 2) mec. bir işi bitirmek, tamamlamak; 3) mec. son noktayı koymak.

***noktasına virgülüne dokunmadan
1) olduğu gibi; 2) hiçbir müdahale olmadan.

Advertisement

***son noktayı koymak
bir işte en son sözü söylemek.


1 Yorum

  1. Mahiye Morgül /Eğitimci Yazar on

    Cim Hilal olarak, Nokta Güneş olarak karşılık bulur. Antik Anadolu’da, Başoğuzlu kaya mezarlarında vardır. Bayburt-Çaykara-İspir üçgeninde tepelik yerde dede Korkut’un da söz ettiği Kırklar Kalesinde var. Çanakkale PARİON kazılarında da çıktı.
    NOKTA HALA destanı Rize Ayder’de, kadın ismi olarak var. NOKTA, güneş kültünde bir kavramdır. BUNA BİR NOKTA KOY, yani buna konsantre ol, iyi düşün. Güneş ile eşleştirilen burada AKIL’dır. Pers IŞIK Kültüründe Üç Nokta, kutsal kaseye damlatılan üç damla kan, KANİKA olmak için kan kardeşliği için içilen ANT’dır, üzerine yemin edilir. Büyük yemindir, Güneş ISI ve IŞIK kaynağı olarak kutsaldır, AKLIN IŞIĞI, MANTIK, MUHAKEME hepsi onun ışığı sayesindedir, ona yemin edilir. “İyilikle düşün, İyilikle konuş, İyi işler yap”, asla borç alma aksi halde üzerine ant içtiğin bu üç noktayı yerine getiremezsin…. Der bize antik Pers- Anadolu kültürü. Aksi halde UMAY Ana sizi koruyamaz, der… NOKTA. Anlayana. Benim adımın açılımı da Umay Ana, Mahiye/ Himaye eden bereket ana. sağlıcakla. Bana küçükken Tinika, cim karnına bi nokta derlerdi, bunu dediklerinde ben incir ağacına tırmanmış şarkı söylüyor (tınlıyor) olurdum.

Leave A Reply