Norma Operası Konusu Özeti ve Karakterler, Vincenzo Bellini

0
Advertisement

Norma Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Norma Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

NORMA

iki perdelik operadır.

Metin: Felice Romani
Bestecisi: Vincenzo Bellini
İlk oynanış: 1831 Milano.
Türkiye’de ilk oynanış: 1967 Ankara.

Başlıca kişiler:

Oroveso (Bas), Pollione (Tenor), Norma (Soprano), Adalgisa (Kontralto), Clotilda (Mezzosoprano).

Konunun geçtiği yer: İ. Ö. Birinci yüzyılda Roma boyunduruğundaki Galya.

Advertisement

Norma Operası Konusu:

Galyalılar Roma boyunduruğundan kurtulmaya karar vermişlerdir. Druid başrahibi Orosevo’nun kızı başrahibe Norma kutsal otu keserek savaşı başlatacaktır. Norma yıllar önce Romalı komutan Pollione ile gizlice evlenmiş, ondan iki çocuğu olmuştur. Komutanın son zamanlarda kendisinden yüz çevirmesine üzülmekte, onun başkasını sevmesinden kuşkulanmaktadır.

Bu nedenle Roma’nın zaten çökmek üzere olduğunu söyleyerek savaşı erteler. Pollione ise rahibe Adalgisa’yı sevmekte, kendisiyle Roma’ya gelmesini istemektedir. Norma kocasının kimi sevdiğini öğrenmiştir. Ancak Adalgisa başrahibenin kocasıyla evlenmeye niyetli değildir. Bu kararını Norma’ya açıklar ve Roma kampına gidip Pollione’ye de açıklayacağını söyler. Bu arada Pollione’nin Roma’ya döneceği, yerine zalim bir komutan atandığı haberi savaşın başlamasına yol açmıştır. Norma, tapınaktaki törende Pollione’nin rahibeler yapısına girerken yakalandığını duyar. Komutanın Adalgisa’yı kaçırmak istemesi başrahibenin kıskançlığını ateşlemiştir. Tapınaktakilere tutuklu Pollione ile yalnız konuşacağını bildirir, ona Galya’yı ve Adalgisa’yı bırakırsa canını bağışlatacağını söyler. Pollione kızın suçlu olmadığını savunur, kendisini öldürtmesi için yakarır.

Norma herkesi toplar, aralarında bir günahkâr rahibe bulunduğunu, onun da kendisi olduğunu açıklar. Pollione bu davranış karşısında karısına hayran olmuş, son anda onu sevdiğini anlamıştır Her ikisi de yüzleri siyah tülle örtülü, yanmakta olan ateşe doğru götürülürken perde iner.

«Norma» lirik müziği, dramatik yapısıyla «Opera seria» repertuarının seçkin bir örneği olarak kalmış, geçen yüzyılın iki büyük opera bestecisi Wagner ve Verdi yapıtı her fırsatta övmekten çekinmemişlerdir. Ayrıca pek çok uzman ve tenkitçi «Norma» yı Bellini’nin en üstün verimi olarak kabul etmişlerdir.

Tanınmış bölümler:

«Casta Diva» (Norma), «Ah! si, facore a abbraccia» (Norma-Adalgisa), «İn mia man alfin tu sei» (Pollione-Norma), «Deh! non volorli vittime» (Norma).

Advertisement


Leave A Reply