Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

0

Doğum başladıktan sonra ne kadar sürede tamamlanır? Normal doğum ne kadar sürer, hakkında bilgi.

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Doğumun ne kadar süreceği, çocuğun iriliğine, rahim, adalelerinin genişleme kabiliyetine ve daha başka sebeplere dayanır. Fakat doğum olayının ortalama süresi ilk doğumda 16, sonraki doğumlarda 10 saat kadardır. Doğumun ilk safhası, rahim adalelerinin kasılmaya başlamasından, rahim ağzının çocuğun geçmesini sağlayacak duruma gelişine kadar sürer.Rahim ağzının açılması kısmen rahim adalelerinin hareketlerinden, kısmen de su kesesinin basıncından ileri gelir. Rahim yukarıdan büzüldükçe su kesesini aşağıya iter, rahim ağzını zorlar. Ağzın açılması yeterli duruma gelince su kesesi patlar ve içindeki sıvı dışarı akar. İlk bölüm 9-14 saat Sürer.

İkinci bölümde çocuk rahimden dışarı atılır ve vaginadan kayarak dışarı çıkmaya zorlanır. Genellikle önce baş. sonra vücudun geri kısmı gelir. İkinci bölümde ağrılar daha kuvvetli ve sıktır. Aşağı yukarı İki saat süren bu bölümden sonra çocuk artık dışarı çıkınca, henüz göbek bağı aracılığı İle anne vücuduna bağlı bulunmaktadır. Bu bağ kesilerek çocuk ayrılır.

Doğumun üçüncü bölümü plasenta (son) un ve su kesesi zarlarının dışarı atılmasıdır. Bu da çocuk çıktıktan sonra yarım saat kadar sürer. Sancılar hafiflemiştir.


Leave A Reply