North Yorkshire Nerededir?

0

North Yorkshire nerededir? İngiltere’de bir il merkezi konumunda yer alan North Yorkshire hakkında bilgi ve North Yorkshire tarihi.

North Yorkshire, İngiltere’nin kuzeyinde il (county). Yüzölçümü 8.309 kilometrekaredir. Craven, Mambleton, Harrogate, Richmondshire, Ryedale, Scarborough, Selby ve York adlı sekiz ilçeye bölünmüştür.

Advertisement

North Yorkshire
İl topraklarında iki ayrı yükselti göze çarpar: Batıdaki Pennine Sıradağları ile doğudaki Kuzey York Kırlıkları. Bu iki yükselti arasında, killi topraklarla kaplı York Vadisi uzanır. Kuzeybatıda 670 m’ye ulaşan Pennine Dağlan Swale, Ure, Nidd ve Wharfe ırmaklarının vadileriyle bölünmüştür.

Doğudaki yükseltilerde Tarihöncesine ait çok sayıda yerleşmenin kalıntıları vardır. Ülkenin güney kesimlerine Ermine Yolu ile bağlanan Ebo-racum (York) Roma istilası sırasında bir üs olarak kullanıldı. Bölgenin güneyinde kurulmuş olan Elmet adlı Roma-İngilız krallığının varlığını 7. yüzyıla değin sürdürdüğünü gösteren kanıtlar ortaya çıkarılmıştır. 8. yüzyılda Anglia uygarlığının en parlak merkezlerinden biri olan York, Kuzeyli halkların istilasından sonra gerilemeye başladı. Tarih boyunca çeşitli ayaklanmalara sahne olan bölge Güller Savaşları’nda ve İngiliz İç Savaşları’nda önemli rol oynadı.

İl ekonomisi tarıma dayanır. York Vadisinin geniş topraklannda tahıl yetiştirilir. Pennine Sıradağlarının aşağı yamaçlarının yağış alan batı kesimlerinde mandıracılık önemlidir. Pennine Sıradağlarında ve Kuzey York Kırlıklannda koyun yetiştirilir. İldeki en büyük kent olan York’ta hafif makine ve gıda işleme sanayileri gelişmiştir. Birer toplantı merkezi olan Harrogate ve Scarborough aynı zamanda, yakınlarındaki Kuzey York Kırlıkları ve Yorkshire Dales ulusal parklarını ziyaret eden turistlerin uğrak yeridir. Londra’yı Edinburgh’a bağlayan ana demir ve kara yolları ilden geçer.

Advertisement


Leave A Reply