Nota İşaretleri – Anlamları – Vuruş Değerleri

0

Nota nedir? Nota işaretleri, isimleri ve anlamları resimli anlatımı. Nota vuruş değerleri ve süreleri tabloları.

Nota İşaretleri – Anlamları – Vuruş Değerleri

Nota; bir müzik sesini belirtmeye yarayan işaret. İngiltere ve Almanya’ da eskiye bağlılık olarak notaların adları harflerle gösterilir. Notalar, beş çizgiden oluşan portre üzerine ya da ek çizgilere yazılır ve do-re-mi-fa-sol-la-si değişmez sırasıyla portenin aşağı ve yukarısına doğru sıralanır. İlk sesini portrenin başındaki anahtarlardan alan notalar, aynı değişmez sıra ile birbirlerini izlerler.

Advertisement

Notaların her birinin ayrı bir biçimi vardır. Notanın biçimi, süresini, değerini gösterir; porte üzerindeki yeri ise yükseklik derecesini belirtir. Notalar yuvarlak, beyaz, siyah, çengelli iki çengelli ve dört çengelli yazılarak aynı sıraya göre şu adları alırlar: birlik, ikilik, dörtlük, onaltılık, otuzikilik, altmışdörtlük. Bu sıraya göre her notanın değeri kendisini izleyeninkinden iki kat daha fazladır. Böylece yuvarlak, iki beyaz; beyaz, iki siyah; siyah, iki çengelli… eder.

Nota Vuruş Değerleri

Nota İşaretleri

Nota İsimleri

Advertisement

Nota İşaretleri

Nota Değer Tablosu

Nota Vuruşları

Nota İşaretleri

Nota İşaretleri

Advertisement


Yorum yapılmamış

 1. Bu site benim çok hoşuma gitti. Ama fazla açıklama yok. Açıklamalar olursa daha da güzelleşecek.lütfen rica ediyorum açıklamalı olsun çğretmen canıma okuyor sonra…….. lütfennnnn….

 2. hep notaları bilmek ve öğrenmek ve müzik aleti çalmak istemişimdir ama notaları bilmiyorum…………….

  çalm

 3. bu site çok iyi anlatıyor ödevimden 100 ögretmenimden pek iyi aldım rahat bir nefes de aldım

 4. çok güzel buldum teşekkür ederim çok işime yaradı inşallah sınavımda bunlar çıkar.

 5. Kizlar cnlarim yrn bnm muzik sozlum var nota vuruslarini anlamadim bana yrdm edin ltfnnnnn ?????? ;0

 6. Notalar kolay ama nota vuruşlar zor hoca 5.sınıftan beri anlatıyor hala bir şey anlamadım

 7. teşekkür ederim çok faydalı oldu özellikle nota üzerindeki çizgi nedir diye merak ediyordum. ney üflüyorum ve dersler harici kendimi geliştirmek için türkü yada diğer musiki notalarına baktığımda hep o vardı. tek çizgi yarım saniye anlamında kuyruğu yokda çizgi atıyorlar yani. tekrar teşekkür ederim süper bilgi..

 8. ben begendim… bence gayet güzel notalar zor oldugunu sanmıyorum……… ve ben yemin ederimki 4. sınıfa gidiyorum……… calısırsanız yaparsınız…… size şimdiden iyi şanslar….. yani kendine güvenmeyenlere iyi şanslarrrrrrrr……… herkese bayyy……. and goodbay……….. ı love you

 9. Hocam konuya birde videolu anlatim eklerseniz süper olur, videolu anlatim icin eposta ile de bilgilendirir misiniz???

Leave A Reply