Nota İşaretleri Nelerdir? Anlamları ve Vuruş Değerleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Nota nedir? Nota işaretleri, isimleri ve anlamları resimli anlatımı. Nota vuruş değerleri ve süreleri tabloları, notalar hakkında bilgi.

Nota İşaretleri – Anlamları – Vuruş Değerleri

Nota; bir müzik sesini belirtmeye yarayan işaret. İngiltere ve Almanya’ da eskiye bağlılık olarak notaların adları harflerle gösterilir. Notalar, beş çizgiden oluşan portre üzerine ya da ek çizgilere yazılır ve do-re-mi-fa-sol-la-si değişmez sırasıyla portenin aşağı ve yukarısına doğru sıralanır. İlk sesini portrenin başındaki anahtarlardan alan notalar, aynı değişmez sıra ile birbirlerini izlerler.

Notaların her birinin ayrı bir biçimi vardır. Notanın biçimi, süresini, değerini gösterir; porte üzerindeki yeri ise yükseklik derecesini belirtir. Notalar yuvarlak, beyaz, siyah, çengelli iki çengelli ve dört çengelli yazılarak aynı sıraya göre şu adları alırlar: birlik, ikilik, dörtlük, onaltılık, otuzikilik, altmışdörtlük. Bu sıraya göre her notanın değeri kendisini izleyeninkinden iki kat daha fazladır. Böylece yuvarlak, iki beyaz; beyaz, iki siyah; siyah, iki çengelli… eder.

Nota Vuruş Değerleri

Nota, belirli bir sesi ve süresini temsil etmek için notalarda kullanılan bir semboldür. Bu sesler piyano, gitar ve insan sesleri gibi müzik aletleri tarafından üretilir ve karmaşık müzik besteleri oluşturmak için birleştirilebilir. Notalar, icra edilen müziğin perdesini ve ritmini iletmek için kullanılır.

Nota İşaretleri

Advertisement

Notalar, alfabenin ilk yedi harfinden sonra adlandırılır: A, B, C, D, E, F ve G. Bu harf adları, notanın belirli perdesini gösterir. Örneğin, bir C notası bir D notasından farklıdır çünkü farklı perdeleri vardır. İki nota arasındaki mesafeye aralık denir. C’den D’ye gibi büyük bir ölçekte bitişik iki nota arasındaki mesafeye tam adım denir.

Nota İsimleri

Nota İşaretleri

Bir notanın perdesi, sırasıyla yarım adım daha yüksek veya daha düşük çalınması gerektiğini belirtmek için diyez (#) veya bemol (b) gibi tesadüfler eklenerek değiştirilebilir. Bu, notalarda daha geniş bir perde yelpazesinin temsiline izin verir.

Nota Değer Tablosu

Bir notanın süresi, şekli ve gövdelerin, bayrakların ve kirişlerin yerleşimiyle gösterilir. Bir notanın tutulduğu süre çok kısa (32. nota gibi) ile çok uzun (tüm nota gibi) arasında değişebilir. Bir notanın başındaki dalların ve bayrakların yerleşimi, notanın ritmini belirler. Notaların şekilleri, ritimleri ve süreleri hakkında da bilgi verebilir.

Advertisement

Nota Vuruşları

Notalar, müzikte armonilerin ve melodilerin yapı taşları olan akorları oluşturmak için birleştirilebilir. Akor, aynı anda çalınan üç veya daha fazla notanın birleşimidir. Bu notalar majör veya minör olabilir ve birçok popüler şarkının temelini oluşturan farklı türde akor ilerlemeleri oluşturabilir.

Nota İşaretleri

Sonuç olarak, notalar müziğin temel bir yönüdür ve notalardaki seslerin perdesini, ritmini ve süresini temsil etmek için kullanılır. Armonilerin, melodilerin ve akorların yapı taşlarını oluştururlar ve müzik bestesinin temelini oluştururlar.


Yorum yapılmamış

 1. Bu site benim çok hoşuma gitti. Ama fazla açıklama yok. Açıklamalar olursa daha da güzelleşecek.lütfen rica ediyorum açıklamalı olsun çğretmen canıma okuyor sonra…….. lütfennnnn….

 2. hep notaları bilmek ve öğrenmek ve müzik aleti çalmak istemişimdir ama notaları bilmiyorum…………….

  çalm

 3. bu site çok iyi anlatıyor ödevimden 100 ögretmenimden pek iyi aldım rahat bir nefes de aldım

 4. çok güzel buldum teşekkür ederim çok işime yaradı inşallah sınavımda bunlar çıkar.

 5. Kizlar cnlarim yrn bnm muzik sozlum var nota vuruslarini anlamadim bana yrdm edin ltfnnnnn ?????? ;0

 6. Notalar kolay ama nota vuruşlar zor hoca 5.sınıftan beri anlatıyor hala bir şey anlamadım

 7. teşekkür ederim çok faydalı oldu özellikle nota üzerindeki çizgi nedir diye merak ediyordum. ney üflüyorum ve dersler harici kendimi geliştirmek için türkü yada diğer musiki notalarına baktığımda hep o vardı. tek çizgi yarım saniye anlamında kuyruğu yokda çizgi atıyorlar yani. tekrar teşekkür ederim süper bilgi..

 8. ben begendim… bence gayet güzel notalar zor oldugunu sanmıyorum……… ve ben yemin ederimki 4. sınıfa gidiyorum……… calısırsanız yaparsınız…… size şimdiden iyi şanslar….. yani kendine güvenmeyenlere iyi şanslarrrrrrrr……… herkese bayyy……. and goodbay……….. ı love you

 9. Hocam konuya birde videolu anlatim eklerseniz süper olur, videolu anlatim icin eposta ile de bilgilendirir misiniz???

Leave A Reply