Numidya Neresidir? Numidya Bölgesi Nerededir ve Bu İsmi Kimler Kullandı

0
Advertisement

Numidya neresidir, nerededir? Numidya konumu, tarihçesi, Numidyalıların özellikleri, tarihteki yerleri nelerdir, hakkında bilgi.

numidya

Numidya Haritası

Numidya

Numidya; Afrika’da Sahra’nın kuzeyindeki bir bölgeye Romalıların verdiği addır. Aşağı yukarı Cezayir’in günümüzdeki sınırları içinde kalır. Numidyalılar, İÖ 6. yüzyıldan başlayarak kıyı bölgelerini işgal eden Kartaca ordularına katılmıştır.

Numidyalılar, Cirta (Konstantin, bugün Kosantine) yakınında yaşayan Massili kabilesi şefi Masinissa’nm egemenliğine girinceye değin yarı göçebe bir topluluktu. Önceleri Kartaca’nın müttefikiyken İÖ 206’da Roma tarafına geçen Masinissa, buna karşılık Muluya Irmağına kadar uzanan topraklan aldı. Ardından da Kartaca topraklarının büyük bölümünü ele geçirdi.

Masinissa ölünce Roma, krallığın topraklarını kabile reisleri arasında bölüştürdü, ama Prens Iugurtha 118’de yönetime el koydu. Romalılar 105’te denetimi yeniden ellerine geçirdiler. Numidya topraklan oldukça küçülmekle birlikte, Romalılar kendilerine bağlı krallar aracılığıyla ülkeyi yönetmeyi sürdürdüler. Güçlü bir devlet kurmaya çalışan üçüncü ve son Numidyah. I. Iuba’nın çabaları (İÖ 49-46), Thapsus’ta Julius Caesar karşısında aldığı yenilgiyle son buldu.

Caesar Numidya topraklannda Africa Nova (Yeni Afrika) adıyla yeni bir eyalet oluşturdu. Augustus da Africa Nova’yı, Kartaca’yı çevreleyen Afrika Vetus (Eski Afrika) eyaletiyle birleştirdi. Septimius Severus döneminde ayn bir Numidya eyaleti kuruldu. Üçüncü lejyonun sürekli karargâhının Lambaesis’te (Lambessa, bugün Tazult lambese) kurulmasıyla güvenlik sağlanınca, İsa’dan sonraki iki yüzyıl boyunca Numidya zenginleşti ve nüfusu arttı.

İS 3. yüzyılda bölgede Hıristiyanlık hızla yayıldı ve Numidya 4. yüzyılda Donatusçu tartışmaların merkezi haline geldi. Vandal istilasıyla (İS 429) Roma uygarlığı hızla geriledikten sonra, bazı yerli unsurlar 8. yüzyıldaki Arap istilasına bile direnerek günümüze değin geldiler.

Advertisement

Leave A Reply