Nurullah Berk Kimdir?

0
Advertisement

Nurullah Berk kimdir? Nurullah Berk hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Nurullah BerkNurullah Berk; ressam ve yazardır (İstanbul 1906-ay.y. 1982).

Sanayi-i Nefise Mektebi’nde Çallı Atölyesi’nde çalıştı. 1924-1928 arasında Paris Ecole des Beaux-Arts’da Ernest Laurent’in atölyesinde bulundu. 1933’te ikinci kez gittiği Paris’de Ander Lhote ve Fernand Leger ile çalıştı. Aynı yılın sonunda “D Grubu”nun kuruluşuna katıldı. Grubun kuramcısı ve sözcüsü oldu. 1939’da Leopold Levy’nin asistanı olarak akademi öğretim kadrosunda yer aldı. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Müdürlüğü’nde bulundu ve Avrupa sanat komisyonlarında danışmanlık yaptı.

D Grubu’nun ilk sergilerinde kübist-soyut arayışlar içindeki üslubu giderek çizginin egemen olduğu geometrik tutuma dönüştü. Sonraki çalışmaları yapısal değer verdiği resimlerle yerli motiflerin üsluba kavuşturularak geometrik gerçekçiliğe ulaştığı ürünler olarak iki türlüdür.

Başlıca eserleri: Oturan Adam; Nargile İçen Adam; Ütü Yapan Kadın (istanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde, yağlıboya) Gergef İşleyen Kadın; Dalgalar; Levni’ye Saygı (aynı müzedeki özgün baskılar), Bulutlar, 1967 (XXVII. Devlet Resim Ödülü). Kitaplarının bazıları: Modern Sanat 1932: Türk Heykeltraşları 1932; Türkiye’de Resim 1943; Bellini’ler (1951); Ustalarla Konuşmalar (1971) Cumhuriyet Dönemi Türk Resmi (1973); Türk ve Yabancı Resminde istanbul, (1977).

Advertisement

Leave A Reply