Nusaybin Nerededir?

0

Nusaybin nerededir? Nusaybin hangi ilimize bağlıdır? Nusaybin ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

NusaybinNusaybin; Mardin ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Akarsu, Girmeli), 68 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Midyat ve Ömerli, doğudan İdil, güneyden Suriye, batıdan Merkez ve Yelli, doğudan Şırnak’ın İdil ilçeleri, güneyden Suriye ile çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları genelde düzdür. Kuzeyde Dibek Dağları, (1.230 m), Kuzeybatıda Pirinçtepe (1.130 m), başlıca yükseltilerdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli yükseltilerinden Mardin Eşiği’nin güney bölümü, ilçe topraklarının kuzeyini kaplar. Yükselti, kuzeyden güneye gidildikçe azalarak güneyde 500 m’ye düşer. Mardin Eşiği’nden kaynaklanan Çağdaş Suyu, ilçenin en önemli ırmağıdır. Kuzey-güney yönünden akan ırmağın yukarı çığırı yazın kurumakla birlikte, ilçe merkezinden geçen bölümü yıl boyunca su taşır. Irmaktan elektrik enerjisinde ve tarımsal sulamada yararlanılır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlıdır. Genelde Akdeniz iklimi etkileri gözlenir. Yıllık ortalama sıcaklık 19-20°C, yağış tutarı 450-460 mm’dir. Yazın yaklaşık 4 ay hiç yağış almaz, yağışlar genelde ilkbahar ve kışın düşer. Bitki örtüsü çok zayıftır. Mardin Eşiği üzerinde seyrek, bodur meşe toplulukları, ardıç ağaçları, yabani fıstık görülür. Güneye inildikçe bozkır bitkileri yoğunluk kazanır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Koyun ve kılkeçisi beslenir. Canlı hayvan ticareti yapılır. Ticaret yaşamı canlıdır. Çırçır atölyeleri, çeşitli tamirhaneler vardır. Çimento hammaddesi çıkarılır.

Zeynel Abidin Türbesi ve Camisi, Bizans dönemi Merdis (Marih) kalelerinin kalıntıları, vb tarihsel eserler vardır.

Türkiye-Suriye Demiryolu üzerinde, deniz düzeyinden 520 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 55 km uzaklıktadır.

Advertisement


Leave A Reply