Nutuk İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

Atatürk’ün büyük eseri sayılan Nutuk ile ilgili kompozisyon. Nutuğu okuduktan sonra hissetiklerimiz.

Düşünün ki kökleri binlerce yıl geriye giden bir millet yok olma tehlikesi ile karşı kaşıya gelmiş ve bu tehlikeden son dönemin en büyük dahilerinden bir tarafından liderlik edilerek kurtarılmış. Muazzam bir olay, muazzam bir başarı.

İşte Mustafa Kemal Atatürk’te bugünlerin gelecek nesillere aktarılması için yine o günlerde yanında olan arkadaşlarına danışarak, istişare ederek yazmış olduğu büyük eseri Nutuk’u bu sebeple yazdırmışdır. O günlere tanıklık eden kişilerin birebir müdahil olduğu böyle bir eserin önemi büyüktür. Çünkü çağının çok ötesinde bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk bir hatırat olarak yazdırttığı Nutuk aslında gelecek nesillere o günler için verilmiş bir hesap gibidir. Kimsenin sesini çıkartamayacağı hiçbir eleştir dahi belki de süremeyeceği bir hesap.

Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde Nutuk içerisine o döneme ait olan konulabilecek tüm belgelerde yerleştirilmiştir. Mantıklı düşünecek olursak Atatürk böyle bir şey yapmaya dahi mecbur değildi. Devrim günleri hala devam ederken dilediği herşeyi yapmaya muktedir bir devlet adamının böyle bir şey yapması dünya tarihinde belki de örneği olmayan bir davranıştır.

Nutuk’un telif haklarının Türk hava Kurumunda olması ise ayrıca düşünülmesi gereken muazzam bir seçimdir. Atamız bizleri yine her hareketiyle olduğu gibi hayran bıraktırmaktadır. Nutuk uzun olmasına rağmen mutlaka okunması ve irdelenmesi gereken bir eserdir.Tarihe yön veren bir kişinin tarihi belgeleri ile anlatması biz Türk Milleti için büyük bir şans Atatürk’ü ve devrimlerinden rahatsız olanlar için ise birer kahır kaynağıdır.

Advertisement

Leave A Reply