Nymphenburg Porseleni Hakkında Bilgi

0

Nymphenburg porselen nedir, nasıldır, özellikleri nelerdir? Nymphenburg porseleninin tarihçesi, neden ünlüdür, hakkında bilgi.

Nymphenburg Porseleni

Nymphenburg Porseleni; 18. yüzyılın ortalarından beri Bavyera’da üretilmekte olan sert hamurlu Alman porselenidir. İlk imalathaneyi Bavyera elektörü III. Joseph Maximilian 1747’de, Münih dışındaki Neudeck Şatosu’nda kurdu. 1761’de Münih’in dış mahallelerinden Nymphenburg’a taşınan imalathane günümüzde de üretimini burada sürdürmektedir. Nymphenburg sofra takımları ve vazoları çoğunlukla sepet işi desenli bordürlerine varıncaya kadar Meissen porselenlerine benzer. Nymphenburg porselenlerinin ünü 1754-63 arasında, Franz Anton Bustelli’nin rokoko üslubundaki biblolarıyla arttı. Bustelli’nin en ünlü bibloları commedia dell’arte figürleriydi.

Bustelli’den sonra gelen Dominikus Auliczek, Nymphenburg porselenlerine yeni-klasik üslubu getirdi. Onun en ilginç yapıtları da hayvan ve avcı gruplarından oluşan biblolardı. 1797’de Auliczek’in yerini yeni klasikçiliğin bir başka temsilcisi olan Johann Peter Melchior aldı. Daha önce Höchst ve Frankenthal imalathanelerinde çalışmış olan Melchior 1800-10 arasında Nymphenburg’da çok sevilen biblolar yarattı. Nymphenburg imalathanesinde damga olarak 1754’ten beri Bavyera arması kullanılmaktadır.


Leave A Reply