O. Henry Kimdir? (Kısaca)

0

Ünlü Amerikalı hikaye yazarı olan ve gerçek adı William Sidney Porter olan O. Henry ile ilgili bilgiler. O. Henry Kimdir?

O. HenryO. HENRY (11 Eylül 1862 – 5 Haziran 1910), Amerika’nın en ünlü hikaye yazarlarından biridir. Asıl adı William Sidney Porter’dir. Günlük hayatın görünüşü olağan, iç yüzü acıklı olaylarını ince bir alayla, derin bir içtenlik ile anlatan hikayeleriyle tanınmıştır.

Advertisement

O. Henry, Kuzey Karolayna’da, Greensboro’da doğdu. Küçük yaşta öğrenimini yarım bırakarak hayatını çıraklıkla, çobanlıkla kazanmaya başladı.

O. Henry, en sonunda, bir bankada çalışırken, yazı hayatına atıldı. 1894’te «The Rolling Stone» (Yuvarlanan Taş) adında bir mizah dergisi çıkardı, sonra gazeteciliğe başladı; fıkralar yazıyor, karikatürler yapıyordu.

1898’de, çalıştığı bankadaki bir yolsuzluktan dolayı suçlu görüldü, 3 yıl hapse mahkum edildi. Bu sırada karısı da ölmüş, kızı tek başına kalmıştı. Sidney Porter kızının geçimini sağlamak için, hapishanede hikayeler yazıyor, bunlar «O. Henry» adı ile yayınlanıyordu.

Üç yıl sonra hapisten çıktığı gün O. Henry adında ünlü bir yazar olmuştu. Bununla birlikte, hayatının son yılları hastalık, yoksulluk, içki düşkünlüğü içinde geçmiştir.

Advertisement


Leave A Reply