O ve Ö Harfiyle Başlayan Çiçekler, Baş Harfi O ve Ö Olan Çiçek İsimleri

0
Advertisement

O / Ö harfiyle başlayan çiçeklerin isimleri, çiçek çeşitleri listesi. Baş harfi O / Ö olan çiçek türleri nelerdir? O / Ö Harfiyle Başlayan Çiçekler listesi

O / Ö Harfiyle Başlayan Çiçekler

Arka resim kaynak: pixabay.com

O / Ö Harfiyle Başlayan Çiçekler

obrizya çiçeği

Obrizya

Obrizya çiçeği, örtücü bitkiler arasında yer alan ve en hızlı sarma özelliğine sahip çiçeklerden biri olarak bilinir. Bitki çok yıllıktır ve 10-15 cm arasında boylanabilmektedir. Mart ve Haziran aylarında mor veya leylak renginde çiçekler açar. Ilıman iklime sahip bölgelerde yaz kış yeşilliğini koruyabilmektedir.

orkide

Orkide

Orkide şık görüntüsünün yanında bakımı en zor çiçeklerin başında gelir. Orkide, tabii olarak Anadolu’da yetişmesine rağmen sera ve salonlarda da yetiştirilir. Farklı türleri Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağlarında yetişmektedir. Orkide hem görüntüsüyle hem de kokusuyla muhteşem bir albenisi olan bir bitkidir.

orman sarmaşığı

Advertisement

Orman Sarmaşığı

Kışın yapraklarını dökmeyen, 12 ila 15 türü Avrupa, Kuzeybatı Afrika genelinde ve Asya’nın doğusunda özellikle Tayvan ve Japonya’da yetişen odunsu bitkidir. Her zaman yeşil, 20-30 metreye kadar uzayarak, yerde veya kayalar üzerinde halı gibi yayılan ağaçlara tırmanan odunsu bir bitkidir. Vatanı Batı Asya Avrupa’dır. Türkiye’nin değişik orman bölgelerinde özellikle geniş yapraklı ağaç ormanlarında sık görülür.

ortanca

Ortanca

Türlü renkte çiçek açan bir süs bitkisidir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi, saksılarda da yetiştirilebilir. Ortanca, ayrı taçyapraklı iki çeneklilerdendir. Çiçekleri kokusuzdur. Genel olarak pembe olursa da, maviye yakın renkte olanları da vardır. Bulunduğu toprağa demir karıştırılırsa, çiçeklerin rengi maviye döner. DEVAMI

osuruk çiçeği

Osuruk Çiçeği

20-50 cm boylanabilen, soğanlı bir bitkidir. Çiçek soğanı küremsi, 1-2 cm çapta; dışta kalan tabakalar zarsı veya kabuksudur. Gövde yapraksız, dik ve üçgen kesitlidir. Yapraklar genellikle 2 adet, genişçe şeritsi, 0.5-2 cm genişlikte, kenarlar dışbükey, yaprak sapına doğru iç bükey, sivri uçlu, altta omurgalı, tüysüz ve sıklıkla kenarları az pürüzlüdür.

oya çiçeği

Advertisement

Oya Çiçeği

Anavatanı Güney Çin ve Güney Asya’dır. Aslında Oya ağacı, bir süs ağaççığıdır. Latince ismine rağmen, Lagerstroemia indica, başta Doğu Asya olmak üzere, Çin, Kore ve Japonya’nın bir bölümünü içeren doğal bir aralıkta yer almaktadır. Gölgeli alanlarda çiçek açamaz. Temmuz başından Kasıma kadar çiçeklidir.

öküzgözü çiçeği

Öküzgözü Çiçeği

Bileşikgillerden, çok yıllık, zehirli, otsu bir bitki; mastıçiçeği; sığırgözü; arnika (Arnica montana). Çayır ve ormanlarda yetişir. Sarı renkli çiçekleri papatyayı andırır. Yaprakları, kökleri ve özellikle çiçekleri hekimlikte kusturucu ve sinir sistemini uyarıcı olarak kullanılır.


Leave A Reply