O / Ö ile Sebze, Meyve, Bitki – O / Ö Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

0

O / Ö harfiyle başlayan sebze ve meyvelerin isimleri, sebze, meyve çeşitleri listesi. Baş harfi O / Ö olan sebze ve meyve türleri nelerdir?

O / Ö Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

Ö HARFİ İLE SEBZE YADA MEYVE BULUNMAMAKTADIR. ANCAK BİTKİ OLARAK ÖKSE OTU, ÖKSÜRÜK OTU, ÖKÜZGÖZÜ (DAĞ KESTANESİ) VARDIR.


O HARFİ

1. OKALİPTUS MEYVESİ

Okaliptüs Meyvesi

Okaliptus Meyvesi; okaliptus bitkisinin doğada yaklaşık 600 türü bulunan bir bitki olup, yaklaşık 30- 80 cm kadar boylarında, grimsi bir gövdeye sahip bitkidir. Okaliptus bitkisinin yaprakları mavimsi yeşil renkte olup, meyveleri ise içinde çok sayıda tohum taşıyan kapsüller bulundurmaktadır. Okaliptus meyvesi çok faydalı bir meyve olup Ege ve Akdeniz bölgesinde üretimi yapılmaktadır.

Okaliptüsler topraktan çok miktarda su çekerler. Su tablasını indirmek ve topraktaki tuz miktarını azaltmak için bazı yerlerde ekilmiş (veya yeniden ekilmiş). Okaliptüsler ayrıca Cezayir, Sicilya anakarası Avrupa ve Kaliforniya gibi yerlerde toprağı boşaltarak sıtmayı azaltmanın bir yolu olarak kullanılmıştır. Drenaj, sivrisinek larvaları için bir yaşam alanı sağlayan bataklıkları kaldırır, ancak bu drenaj ayrıca zararsız habitatları kazara yok edebilir. DEVAMI


2 – OVAZ (ÜVEZ)

Üvez Meyvesi

Ovaz, üvez meyvesinin diğer adıdır. Üvez, gülgillerden bir ağaç cinsidir. Muşmulaya benzeyen meyveler verir. Armut ve elma tipleri vardır. İstanbul çevresinde çok yetişir. Bazı ülkelerde meyvelerinden şarap yapılır. Üvez meyvesi tam bir şifa deposudur. Kışın mutlaka bu meyveden bulunmalı ve tüketilmelidir. Kalp krizini önleyen ve karaciğeri güçlendiren mucizevi etkileri bulunmaktadır. DEVAMI


Leave A Reply