Obi Nehri Nerededir?

0
Advertisement

Asya’nın en büyük nehirlerinden birisi olan Obi Nehri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Obi Nehri
Yang-Çe’den sonra, Asya’nın en büyük nehridir. Uzunluğu, en büyük kolu Irtiş’in kaynağından Obi Körfezi’ne kadar, 5.300 km.’dir. Altay Dağları’ndan çıkar. Kuzeybatıya doğru aktıktan sonra Samarovo yakınlarında en büyük kolu İrtiş’le birleşir. Bundan sonra birbirine yakın akan kollara ayrılarak yoluna devam eder. Bu kollar sık sık birbirini keserek adacıklar meydana getirir. En sonunda Kuzey Buz Denizi’nin bir girintisi olan Obi Körfezi’ne dökülür. İnce uzun bir körfez olan Obi Körfezi’nin uzunluğu 1.000 km. kadardır.

Obi nehrinin havzası 3.000.000.000 kilometrekareye yakındır. Nehrin ulaştırmaya elverişli bölümlerinin uzunluğu 27.000 km.’dir. Obi’nîn İrtiş’le birleşme yerinin güneyinde büyük Vasuiga bataklıkları uzanır. 250.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bataklıklar yazın asla geçit vermez, ilkbaharda da baştan başa su altında kalır. Bu mevsimde buraya Vasuiga Denizi adı verilir. Bataklığın kuzeyindeki bölümde kozalaklı ormanları vardır. Nehrin önemli bir kesimi kışın donar.

Obi’nin en önemli kolu İrtîş’in uzunluğu 3.500 km., gene önemli kollarından Tobol’un uzunluğu 1.300 km., İçim’in uzunluğu 1.800 km.’dir. Her iki nehir de İrtiş’e akar. Obi’nin başka kolları Çulim, Tim, Vak, Sosva’dır.


Leave A Reply