Obuayı Kim Buldu? Obua Müzik Aleti Hakkında Kısaca Genel Bilgiler

0

Obua nedir, ne demektir? Bir müzik aleti olan obuanın özellikleri nelerdir? Obuanın türleri, çalınışı ile ilgili bilgiler.

Obua

Advertisement

Obua Nedir? Obua Nasıl Bir Müzik Aletidir?

Obua, konik borulu ve çift kamışlı, soprano sesli tahta nefesli çalgı. Zurnanın geliştirilmiş biçimidir. Daha çok bir orkestra çalgısı olarak kullanılır, ama oldukça geniş bir solo repertuvarı da vardır.

Önceleri güçlü sesi nedeniyle açık havada yapılan törenlerde kullanılan ve bir tür zurna olan shawm, obua diye anılırdı. Orkestralarda kullanılan asıl obuayı 17. yüzyılın ortalarında Jean Hotteterre ve Michel Philidor adlı iki Fransız saray müzikçisi buldu. Kapalı mekânlarda yaylı çalgılarla birlikte kullanılmak amacıyla yapılan obua, tonunun niteliği bakımından modern obuadan daha yumuşak ve daha donuk bir ses veriyordu. Yüzyılın sonlarına gelindiğinde orkestra ve askeri bandoların kemandan sonra gelen solo çalgısı olmuştu.

Obua

Obua çalmanın inceliği, kamışın yapısında ve dudaklarla denetlenmesinde yatar. Piyasada hazır kamışlar varsa da, birçok çalgıcı kamışlarını kendisi yapar. Kamış, görünüşü bambuyu andıran Arundo donax bitkisinden yapılır.

Advertisement

Birkaç değişik obua türü vardır. Korangle Fa tonundadır ve obuadan bir beşli kalın ses çıkarır. J. S. Bach’ın oboe da caccia’sının buna benzediği sanılır. La sesiyle yapılan ve obuadan bir minör üçlü daha pes olan oboe d’amore’nin, korangleninkini andıran küre biçiminde bir kalağı vardır. Bach’ın çok kullandığı bu tür obuaya 20. yüzyılda da birçok yapıtta yer verilmiştir. Obuadan bir oktav pes ses veren çalgılara daha az rastlanır. Bariton obua, ses rengi ve boyutları bakımından, daha iri ve daha kalın sesli olan korangleye benzer. Heckelphone’un kamışı baritonunkinden daha büyük, borusu daha geniştir, pes seslerinin oldukça ağır, kendine özgü bir tınısı vardır. Bazen başka boy ve seste çalgılara da rastlanır. Her türlü çift. kamışlı tahta nefesli çalgı obua türüne sokulabilir.


Leave A Reply