Odaenathus Kimdir?

0

Septimius Odaenathus kimdir ve ne yapmıştır? Septimius Odaenathus hayatı, biyografisi, askeri kariyeri nasıldır, hakkında bilgi.

Odaenathus

Septimius Odaenathus; (ö. 267/268), Roma kolonisi Palmyra’nın (bugün Suriye’ de) prensidir. Sasanilerin Roma İmparatorluğu’nun doğu eyaletlerini ele geçirmesini engellemiştir.

Roma yurttaşı olan ve Palmyra’nın yönetici ailesinden gelen Odaenathus 258’de konsül ve Palmyra hükümdarı oldu. Roma imparatoru Valerianus Sasani kralı I. Şahpur tarafından tutsak alındığında (260) kentinin Sasani denetimine girmesini önlemek için Romalılara sadık kaldı. 260’ta Antiokheia’yı (Antakya) yağmaladıktan sonra ülkesine geri dönen Şahpur’un ordusunu bozguna uğrattı.

Tahta el koyan Quietus’u Emesa’da (bugün Humus, Suriye) yenince Valerianus’un oğlu ve ardılı Gallienus tarafından corrector totius Orientis (bütün Doğu’nun yöneticisi) unvanıyla ödüllendirildi. Bu olayın ardından kendini Palmyra kralı ilan etti. 262’den başlayarak Sasanileri Roma’nın Mezopotamya ve Osroéne eyaletlerinden sürdü. Sasanilerin başkenti Ktesiphon’u ele geçiremediyse de, doğuda Roma egemenliğini yeniden kurmayı başardı. Gotları Kapadokya’dan sürmeye hazırlandığı sırada büyük oğlu Herodes ile birlikte öldürüldü. Ölümünden sonra karısı Zenobia Palmyra’yı bağımsız bir krallık haline getirdi, ama 272’de Romalılara boyun eğmek zorunda kaldı.


Leave A Reply