Odyolog Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır? Görev ve Sorumlulukları

0
Advertisement

Odyolog nedir ve nasıl olunur? Odyologlar ne iş yapar, çalışma ortamları ve iş olanakları nelerdir? Nerelerde çalışabilirler?

Odyolog

Odyolog Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Odyologlar, ileri teknoloji ve prosedürleri kullanarak, uzman hekimin denetiminde hastanın duyma ve dengeleme problemlerini teşhis eder ve tedavi eder.

Ne İş Yapar?

Odyologlar genellikle aşağıdakileri yapar:

 • ***İşitme, denge veya ilgili kulak problemleri olan hastaları inceler
 • ***Muayene sonuçlarını değerlendirir ve sorunları teşhis eder
 • ***Uzman hekim ile birlikte tedaviyi belirler ve uygular
 • ***Çeşitli vertigo formları için rahatlama prosedürlerini yönetir
 • ***İşitme cihazlarını takar ve dağıtır
 • ***İşitme ve dengeyi kontrol etmek ve tedavi planını sürdürmek veya değiştirmek için hastaları düzenli olarak görür
 • ***Hastaların gelişimi ile ilgili kayıtları tutar
 • ***İşitme ve denge bozukluklarının nedenleri ve tedavisi ile ilgili araştırma yapar

Odyologlar, hastanın işitme yeteneğini ve dengesini test etmek için odyometreler, bilgisayarlar ve diğer cihazları kullanır. İşitme hasarının derecesini belirlemeye ve altta yatan nedeni tespit etmeye çalışırlar. Odyologlar, bir kişinin sesleri duymaya başladığı ses seviyesini ve kişinin sesleri ayırt etme yeteneğini ölçer.

Tedavi seçeneklerini belirlemeden önce, işitme kaybının bir hasta üzerindeki etkisini ölçmek için psikolojik bilgileri değerlendirir. Tedavi, kulak kanallarının temizlenmesi, işitme cihazlarını takmak ve kontrol etmeyi veya işitmeyi iyileştirmek için hastanın koklear implantların takılmasını içerebilir. Koklear implantlar, bir operasyonda kulağın yakınındaki derinin altına yerleştirilen küçük cihazlardır. İmplantlar doğrudan beyindeki işitme siniri üzerindeki elektriksel darbeleri iletir, böylece belirli sağırlığı olan bir kişi duyabilir.

Advertisement

Odyologlar baş dönmesi veya denge şikayeti bulunan bir hastaya yardımcı olabilirler. Hastalarla çalışırlar ve bazı semptomları hafifletebilecek baş hareketi veya konumlandırma ile ilgili egzersizler sunarlar.

Bazı odyologlar yaşlılarla veya çocuklarla çalışmak konusunda uzmandır. Serbest çalışan çalışanlar, kayıtlar tutar, ekipman ve sarf malzemesi sipariş eder ve bir işletmeyi yürütmekle ilgili diğer görevleri yerine getirirler.

Eğitimi:

Odyoloji eğitim süresi 4 yıldır.

Nerelerde Çalışır?

Çoğu odyolog, hastaneler, kulak burun boğaz klinikleri, doktor muayenehaneleri ve odyoloji klinikleri gibi sağlık tesislerinde çalışır. Odyologlar uzman doktorlar, odyometristler ve diğer sağlık profesyonelleriyle yakından çalışır.

Odyologlarda Bulunması Gereken Özellikler;

Odyologlar aşağıdaki spesifik özelliklere sahip olmalıdır:

 • İletişim yetenekleri. Odyologlar test sonuçlarını, teşhisleri ve önerilen tedavileri iletmelidir, bu nedenle hastaların durumunu ve seçenekleri açıkça anlar. Ayrıca, diğer sağlık hizmetleri sağlayıcıları ve hasta bakımı ile ilgili eğitim uzmanlarıyla birlikte çalışmaları gerekebilir.
 • Merhamet. Odyologlar işitme veya denge sorunları olan insanlarla çalışır. Hastaları ve ailelerini desteklemelidirler.
 • Eleştirel düşünme becerileri. Odyologlar, bir hastanın durumunu test ederken konsantre olmalı ve en iyi tedaviyi sunmak için her hastanın durumunu analiz edebilmelidir. Hastalar ilk tedaviye cevap vermediğinde de alternatif planlar sunabilmelidirler.
 • Sabır. Odyologlar çok zaman ve özel dikkat gerektiren hastalarla çalışmalıdır.
 • Problem çözme yetenekleri. Odyologlar işitme ve denge ile ilgili sorunların nedenlerini ve bunlara yönelik uygun tedavi yöntemlerini bulmalıdır.

Advertisement


Leave A Reply