Off Broadway Nedir?

1
Advertisement

Off Broadway nedir, ne demektir? Off Broadway tiyatrolarının özellikleri, tarihçesi, Off Broadway hakkında bilgi.

Off Broadway

Off Broadway

Off Broadway; ABD tiyatrosunda, New York kentindeki ticari yönelimli Broadway tiyatrolarına yıllarca bir seçenek oluşturan küçük bütçeli profesyonel yapımları anlatmak için kullanılan terimdir. Genellikle küçük salonlarda, ucuz bütçelerle gerçekleştirilen bu tür oyunların üslubu, yapımcıların ciddi ya da deneysel olmayan ama ticari başarı garantisi olduğu için yöneldiği yüksek maliyetli Broadway oyunlarına göre daha özgür ve yaratıcıdır.

Maliyetin düşük olmasında, sektördeki personel sayısı ve asgari ücret konusundaki sendika kurallarının daha gevşek biçimde uygulanmasının da rolü vardır. Broadway ve Off-Broadway ifadeleri, tiyatronun bulunduğu yerden çok, büyüklüğü ve yapımın ölçeğiyle ilgilidir. Broadway tiyatrolarının çoğu Broadway’de değil, bitişik caddelerde yer alır. Çoğu Manhattan’ın merkezinden uzakta olan Off-Broadway tiyatrolarının bazıları Broadway tiyatro bölgesinin içindedir.

Tarihteki Yeri

Off-Broadway tiyatroları 1952’den sonra, yönetmen José Quintero’nun oyunlarının Greenwich Village’daki Circle in the Square Theatre’da kazandığı başarının ardından nitelik ve önem açısından bir yükseliş dönemi yaşadı. Yirmi yıl süren bu çok canlı dönemde Off-Broadway birçok önemli tiyatro yeteneğini gün ışığına çıkardı. Daha sonraları Central Park’ta ücretsiz Shakespeare oyunları düzenleyecek ve deneysel yapıtlar sahneleyen Public Theatre’ı kuracak olan yönetmen Joseph Papp bunlardan biriydi. Edward Albee, Charles Gordone, Paul Zindel, Sam Shepard, Lanford Wilson ve John Guare gibi ödül kazanmış Amerikalı oyun yazarlarının oyunları ilk kez Off-Broadway’de sahnelendi. Ayrıca Eugène Ionesco, Ugo Betti, Jean Genet, Samuel Beckett ve Harold Pinter gibi Avrupalı avant-garde oyun yazarlarının oyunları, Bertolt Brecht ve Eugene O’Neill’in yapıtlarının yeni yorumlan da bu tiyatrolarda sahneye kondu. Küçük tiyatrolardan birçok ünlü oyuncunun yanında ışıklandırma, kostüm ve sahne tasarımı uzmanı da yetişti.

Broadway gibi, Off-Broadway tiyatroları da yükselen maliyetler nedeniyle çıkmaza girince, daha da küçük bütçeli ve iddialı oyunlar sahnelenmeye başladı. Off-Off-Broadway adı takılan bu tiyatroların başarılı örnekleri arasında Negro Ensemble Company, La Mama Experimental Theatre Company, Open Theatre, Manhattan Theatre Club, Ensemble Studio Theatre ve Roundabout sayılabilir.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply