Offenbach am Main Nerededir? Offenbach Tarihi ve Coğrafi Özellikleri

0
Advertisement

Almanya’da bulunan Offenbach hakkında kısa bilgi. Offenbach am Main tarihi, ekonomis ile birlikte Offenbach doğumlu ve ikamet eden ünlüler.

offenbach

Offenbach, Almanya’nın orta kesiminde, Hessen Eyaleti’nde kent. Maien Irmağı’nın sol kıyısında, Frankfurt’un tam doğusunda yer alır. Deri sepileme ve işlemeciliğiyle ünlü kent, aynı zamanda önemli bir endüstri (makine, elektrik donanımı, kimya, dokuma, tütün, bira, besin vb) merkezidir.

Offenbach am Main, Main Nehri’nin sol kıyısında, Hessen, Almanya’da bir şehirdir. Frankfurt ile sınırlıdır ve Frankfurt kentsel alanının ve daha geniş Frankfurt Rhein-Main kentsel alanının bir parçasıdır. 138.335 (Aralık 2018) nüfusu vardır.

20. yüzyılda, şehir ekonomisi makine yapımı, deri yapımı, tipografi ve tasarım ile otomobil ve ilaç endüstrileri üzerine inşa edildi.

Advertisement
Tarihi

Kutsal Roma İmparatoru II. Otto’nun 977 tarihli bir belgesinde Offenbach’ın yerinden bahseder. Ortaçağ boyunca Offenbach birçok farklı gücün eline geçti. Ancak 1486’da Isenburg Kont Ludwig ailesi için şehrin kontrolünü ele geçirdi ve 1556 Isenburg Kont Reinhard, 1559’da tamamlanan Isenburger Schloß (Isenburg Sarayı) sarayını inşa ederek Offenbach’a yerleşti.

1635’te Offenbach, Hesse-Darmstadt Toprak Mezarlarına verildi, ancak 1642’de Isenburg-Birstein Kontuna (daha sonra Prens) geri döndü ve Viyana Kongresi’nin şehri Avusturya İmparatoru I. Francis’e verdiği 1815’e kadar bu Beylik’te kaldı. Bir yıl sonra Hesse-Darmstadt Büyük Dükalığı’na verildi.

Frankfurt şehir merkezine her zaman çok yakın olan Offenbach, iş için popüler bir yerdi. Kasabanın kendi ticaret fuarı var ve daha az kısıtlama olduğu ve kapalı işletme olmadığı için birçok şirket burada tesis açtı. Fransız Protestanlar (Huguenots) 17. yüzyılda geldi ve Offenbach’a yerleşti ve Offenbach’ı müreffeh bir şehir haline getirmeye katkıda bulundu, örneğin, tütün bilgisini onlarla birlikte getirmek ve Offenbach’ı purolar için bir merkez haline getirmek. Kasaba Frankfurt’tan daha kozmopolitti; Goethe ve Mozart gibi ünlü insanlar birkaç kez ziyaret etti.

Rumpenheim Sarayı ve parkı, 19. yüzyılda hükümdarlar için popüler bir yerdi. Şehir daha sonra Hessen Büyük Dükleri ve 1918’de monarşi kaldırılıncaya kadar Ren tarafından yönetildi. Offenbach, mimar Hugo Eberhardt, tipograf Rudolf Koch, ciltçi ve tasarımcı Ignatz Wiemeler gibi figürlerle geleneksel tasarımın merkezi oldu. Ernst Engel ve ressam Karl Friedrich Lippmann.

Advertisement

İkinci Dünya Savaşı sırasında şehrin üçte biri Müttefiklerin bombalanmasıyla tahrip edildi. Yeni Lauterborn bölgesi ile şehir 1960’larda güneye doğru genişletildi. Frankfurt sınırında, ofis bölgesi Kaiserlei inşa edildi. Offenbach, işsizlik, yoksulluk, çete bağlantılı suç ve göç nedeniyle sözde ialSozialer Brennpunkt` (= çoklu sosyal sorunlar alanı).

Ekonomi

1970’lerin başına kadar Offenbach, makine yapımı ve deri endüstrileri tarafından yönetiliyordu. Şehir bugüne kadar Alman Elektrik, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Derneği’ne ev sahipliği yapıyor. Deutscher Wetterdienst, genellikle DWD olarak kısaltılır (Almanca’dan Alman Meteoroloji Servisi olarak tercüme edilir), Westend bölgesinde ikamet eder.

Offenbach aynı zamanda Gebr ile birlikte Avrupa tipografi merkeziydi. 1970’lerde yakındaki Eschborn’a hareket eden Klingspor ve Linotype (Optima veya Palatino yazı tipinin mucitleri) ve MAN Roland baskı makineleri bugün hala önemli bir işveren. Tipografi ve tasarım, grafik tasarım ve endüstriyel tasarım şirketlerinin yanı sıra üniversite düzeyindeki Hochschule für Gestaltung Offenbach am Main (HfG) tasarım okulu ve Klingspor Müzesi ile hala önemli.

Son yıllarda Offenbach, özellikle ulaşım sektörlerinden olmak üzere çok çeşitli hizmetler için popüler bir yer haline gelmiştir. Offenbach, Honda, Hyundai Motors ve Kumho Tyres’in Avrupa genel merkezine ev sahipliği yapıyor.

Advertisement
Offenbach’ta doğan önemli insanlar şunları içerir:

Johann André (1741-1799), adını taşıyan müzik yayıncılığının kurucusu
Sven Beckert (1969 doğumlu) 2015 Bancroft Pamuk İmparatorluğu Ödülü’nü kazanan Harvard’da tarih profesörü
1986’da Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan Gottfried Böhm (1920 doğumlu) mimar
Moritz Wilhelm August Breidenbach (1796-1857) Alman hukukçusu
Bernard von Brentano, (1901–1964) yazar, deneme yazarı ve gazeteci
Ray Bumatai, (1952–2005), burada doğdu, müzisyen, oyuncu ve şarkıcı
Alman muhafazakâr politikacı Heinrich von Brentano (1904–1964)
Christian Dell, (1882–1974) endüstriyel tasarımcı, Bauhaus’da fabrika tasarımcısı
Olli Dittrich, (1956 doğumlu), oyuncu ve komedyen, burada doğdu
Siegfried Guggenheim (1873–1961) avukat, noter ve sanat koleksiyonu
Hans Halberstadt (1885–1966), Alman doğumlu Amerikan Olimpiyat eskrimci
Richard Heyne, (1882–1961), Landtag üyesi ve yapımcı
Hans Hotter, (1909–2003), opera sanatçısı
Christian Lammert, (1969 doğumlu), politolog
Offenbach’taki Philipp Mainländer, (1841-1876) şair ve filozof Phillip Batz olarak doğdu
Hessen Prensi Philipp, (1896–1980), prens ve vali
Helene Mayer, (1910–1953), Olimpiyat şampiyonu eskrimci, burada doğdu
Smudo (d. 1968), müzisyen ve rapçi
Christian Sievers (d. 1969), gazeteci

Offenbach’ta ikamet edenler:

Haham Abraham Bing (1752-1841)
Jacob Frank, (1726-1791), Yahudi dini lideri
Rudi Völler, (1960 doğumlu), Alman futbol oyuncusu ve -coach
Cornelia Hanisch, (1952 doğumlu), Alman eskrimci, eski dünya şampiyonu ve 1984 Olimpiyat altın madalyası
Besteci Heinrich Kaminski, (1886–1946) burada çalıştı
Friedrich Kellner, Goethschule’ye katıldı
Karlgeorg Hoefer, hattat ve tipograf
Regina Jonas, ilk kadın Haham, Offenbach’ta görevlendirildi
Rudolf Koch, burada çalıştı ve öğretti
Fritz Kredel, burada okudu
Philipp Mainländer, burada öldü
Götz Otto, (1967 doğumlu), Alman oyuncu, burada doğdu
Anthony Rother Elektronik müzisyen
Snap !, Alman dans grubu
Berthold Wolpe, önemli tipograf ve tip tasarımcısı


Leave A Reply