Ofis Çalışanları İçin İş Yerinde Sağlığınızı Korumanın Püf Noktaları

0

Gününüzün önemli bir bölümünü işyerinde geçiriyorsunuz. Peki çalışırken sağlığınıza dikkat ediyor musunuz?

Ofis Çalışanları İçin İş Yerinde Sağlığınızı Korumanın Püf Noktaları

Çalıştığınız süre boyunca oturmak zorundasınız. Bilgisayarlarla uğraşmanızı gerektiren bir işte çalışıyorsunuz ve devamlı klavyeyle fare kullanıyorsunuz. Havalar sıcak olduğu için sürekli klima çalışıyor. Telefonla konuşurken bir yandan da diğer işlerinizi halledebilmek için, telefonu omzunuzla kulağınız arasına sıkıştırıyorsunuz. Yetişmesi gereken projeler ve incelenmesi gereken dosyalar masanızda sizi bekliyor… Eğer bu saydıklarımızdan biri bile sizin için geçerliyse sağlığınız tehlike altında demektir. Siz siz olun, önlem almanın tedaviden çok daha kolay olduğunu unutmayın ve yapacağınız birkaç küçük değişiklikle sağlığınızı garantiye alın.

İşyerindeki koşullar dolayısıyla en çok görülen hastalıklar bilgisayar kullananlarda ortaya çıkıyor. Gözde ve kaslarda oluşan rahatsızlıklara; ekranla göz arasındaki mesafenin iyi ayarlanmaması, oturulan sandalyenin uygun olmayışı, devamlı fare kullanımı gibi koşullar sebep oluyor…

Bu türden sağlık problemlerinize engel olabilmeniz için sizlere bir kaç önerimiz var…

• Bilgisayarınızın konumunu ışığın durumuna göre ayarlayın. Monitörün fazla yansıma yapmamasına özen gösterin.

• Ekranla aranızda yaklaşık üç karış mesafe olmasına dikkat edin

• Ekran tam göz hizanızda olsun. Yazıları okuyabilmek için boyun hareketi yapmamaya özen gösterin.

• Monitörünüzün çözünürlüğünün yüksek olması ve yazıların netliği çok önemli. Ayrıca ekranınızın tozunu her gün almaya çalışın. Böylece hem görüntü netleşecek hem de gözde tozdan kaynaklanan yanma ve kızarıklıkların önüne geçmiş olacaksınız.

• Gözlerinizi sık sık dinlendirin. Bacaklarınızı ve kollarınızı belirli aralıklarla hareket ettirin. Saat başı yerinizden kalkıp dolaşın.

• Oturduğunuzda yüksekliği ayarlanabilen ergonomik sandalyeleri kullanın.

Devamlı telefonla konuşmanızı gerektiren bir işte çalışıyorsanız, ahizeyi omzunuzla kulağınız arasına sıkıştırmaktan kaçının. Devamlı bu şekilde telefonla konuşursanız boynunuzda ciddi hasarlara neden olursunuz. Yöneticilerinize ahize yerine kulaklık kullanmak istediğinizi belirtin. Böylece telefon konuşmalarınızı gerçekleştirirken, elleriniz boşta kalacağından diğer işlerinizi de halledebileceksiniz.

Sıcak havalarda ofiste çalışmak dayanılmaz hale geliyor. Bu yüzden tek çare tabii ki klima oluyor. Fakat bilinçsiz bir şekilde klima kullanımı baş ağrısından bel tutulmalarına, gribal enfeksiyonlara kadar birçok istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

Ofis Çalışanları İçin İş Yerinde Sağlığınızı Korumanın Püf Noktaları

Klimanın çalıştığı bir ortamdaysanız;
  • Oda sıcaklığının 23-24 derece civarında kalmasına özen gösterin. Bu sıcaklık sizi ne üşütür ne de terletir. İdeal oda ısısıdır.
  • Klimanın ayarını açtığınız anda düşük seviyelere getirmeyin. Her beş dakikada bir yavaş yavaş azaltın.
  • Ofise gittiğinizde klima açık oluyor ve aniden soğuk bir mekana giriyorsanız, yanınızda üzerinize giymek için ince bir kazak bulundurun. Giymeseniz bile otururken belinize bağlayın ya da omzunuza alın. Böylece bel ve boyun tutulmalarını önlemiş olursunuz.
  • Klimanın soğuğu üzerinize gelecek şekilde oturmayın. Ayarlayabiliyorsanız, havayı tavana doğru verin.
  • Klimanın bakımının yapılıp yapılmadığını yöneticilerinizle konuşun. Düzenli bakımı yapılmayan klimalarda çoğalan bakteriler solunum yoluyla insanlara geçiyor ve başta akciğer enfeksiyonları olmak üzere birçok hastalığa yol açıyor.

Çalışma ortamınızda hiç bir problem olmadığını düşünelim. Ya ruh sağlığınız? Uzmanlar stresi artık bir “hastalık” olarak tanımlıyorlar ve önlem alınmadığı takdirde insanlarla ilişkilerinizi etkileyeceğini, performansınızı azaltacağını, zamanla depresyona kadar gidebilecek sonuçlar doğuracağını söylüyorlar. Stresi önlemek için;

  • Belirli aralıklarla mola verin. Bulunduğunuz odada kısa yürüyüşler yapın.
  • Tamamen yaptığınız işe odaklanmamaya ve iş arkadaşlarınızla sık sık konuşmaya özen gösterin.
  • Çalışırken çay ve kahve yerine bitkisel çaylar içmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Ofis ortamında dinlediğiniz müzikler de psikolojinizi önemli ölçüde belirleyen faktörler arasında. Bunun için özellikle iş yoğunluğunuzun olduğu saatlerde, işinize engel olacak ve performansınızı düşürecek müzikler yerine klasik müzik dinlemenizi öneriyoruz.
  • Özellikle yemek molalarınızda sizi işten uzaklaştıracak sohbetleri tercih edin. Böylelikle yemek molasından sonra işinizin başına çok daha sağlıklı ve zinde bir şekilde dönebilirsiniz.

Leave A Reply