Oftalmoloji Nedir? Hakkında Bilgi

0

Oftalmoloji nedir, hangi alanda uzmanlığı içerir? Oftalmoloji özellikleri, ilgilendiği konular ve çalışmaları hakkında bilgi.

Göz Doktoru

Advertisement

Oftalmoloji

Oftalmoloji; göz hastalıkları ve görme kusurlarının tanı ve tedavisiyle ilgilenen uzmanlık dalıdır. Ortaçağdaki ilk göz hekimleri tıp öğrenimi görmemiş gezgin uzmanlardı; ilk kez 1738’de uygulanan şaşılık ameliyatının bu uzmanlarca gerçekleştirildiği bilinir. 16. yüzyılda göz hastalıkları üzerine yazılar yazan Alman hekim Georg Bartisch oftalmolojinin kurucusu olarak kabul edilir. Göz hastalıklarından glokom 1750’de, gece körlüğü 1767’de, renk körlüğü 1794’te, aştigmatlık 1801’de tanımlandı.

İlk oftalmoloji eğitimi Göttingen Üniversitesi Tıp Okulu’nda 1803’te başladı. Eğitim veren ilk göz kliniği 1805’te Londra’da açıldı. Hollandalı hekim Frans Cornelis Donders 1864’te görme kusurlarında muayene ile uygun gözlük camı verilmesi sistemini geliştirdi. Gözün içindeki yapılan görme olanağı sağlayan oftalmoskopun bulunmasıyla (1851) çeşitli iç hastalıklarından kaynaklanan göz bozukluklarının incelenmesi olanaklı duruma geldi. 20. yüzyılda oftalmoloji alanındaki gelişmeler, özellikle düzenli göz muayeneleriyle göz hastalıklarının önlenmesi ve doğuştan göz bozukluklarının erken evrede tedavisine olanak sağladı. 1944’te New York’ta ilk göz bankasının kurulması kornea nakli ameliyatlarının yaygınlaşmasına yardımcı oldu.

Oftalmoloji gelişim bozuklukları, hastalık, yaralanma, zehirlenme, yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan göz bozuklukları ve kırma kusurlarıyla ilgilenir. Hastalıklara tanı koymak amacıyla görme işlevini ölçen testlerin yanı sıra, nörolojik ya da bütün vücudu etkileyen bazı hastalıkların belirtilerini saptamak için göz dibi muayenesi de yapılır. Tedavide çeşitli ilaçlardan yararlanılır, kırma kusurlarında gözlük verilir, gerektiğinde cerrahi girişim uygulanır.

Advertisement


Leave A Reply