Öğretmen Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

2

Öğretmenlerimize duyulan sevgi ve nedenleri, öğretmenler günü ile ilgili kompozisyon örneği. Kompozisyon örnekleri.

Öğretmen Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

Advertisement
KARANLIKLARIN DİKENİ

Denizlerden kıyıya vuran ahenkli bir dalgadan, bir romanın ortasında, insana heyecan ve şevk veren tasvirden daha etkili bir güçtür öğretmendeki…

Öyle bir güç bulunur ki öğretmende, gecenin acımasız ve ıssız karanlığını bozabilecek bir güçtür. Öyle bir güçtür ki, uygarlık yolunu bizlere açar. Senfonilerdeki etkili titrek bir notayı, romanlardaki bir temayı yaşarsınız bir öğretmen ile. Çocukken gençliğimi, gençken çocukluğumu yaşadım onda. Aramadım hiç ne annemi, ne babamı. Ezelden gelip, edebiyete giden bir alevdir. Bir alev ki, dağların buzunu eritir de o alev gücünden hiç bir şey eksilmez.

Dilimizden hiç düşmeyen asıl adı … Bir annenin öpücüğü, bağrına basışı kadar tatlıdır tadı. Var gücüyle uygarlığa adamış kendisini. İnsanlığın bu öz evladı. Eksilmez hiç, artar aksine ona olan bu sevgi. Çünkü bizi o yetiştirdi. O çekti derdimizi, hiç esirgemedi sevgisini, bilgisini. O, içi çocuklarının sevgisiyle çarpan bir kişidir. Köy olsun,kent olsun ne çıkar? Dolaşır köyü, şehiri. Öğretir bize A’yı, B’yi, her şeyi. Yağmurla birlikte sel olunca göğüsler, geçer nehri. Bir zincirin halkalarından daha kuvvetlidir çocuklarıyla arasındaki bağ. Daima el ele, omuz omuzadır çocuklarıyla … Kalkındırmak, güçlendirmek için ulusunu. Odur karda, kışta bu kutsal dört duvar arasına gelen, elinde meşalesiyle. Bir deryadır, maneviyatının keşfedilmesi zor olan.

Sensin elinde bir meşale ile arkasında bizleri toplayan. Bu kutsal meşale ardında emin adımlarla yürüyoruz inan. Eminiz doğru yolda olduğumuza. Çünkü sensin yol göstericimiz. Selam sana, karanlıkların dikeni, aydınlıkların gülü. Selam sana uygarlığın temsilcisi. Selam sana Atatürk’lerin. Arşimed’lerin. Pastör’lerin yaratıcısı. Sevgi sana, saygı sana … Sevgili Öğretmenim.

Advertisement

Öğretmen insanlara su gibi hava gibi hayat veren renk veren karakterini inşa eden bir güçtür. Öğretmenler önce insan sonra da bu toplum için varlardır. İnsanlığın en kötü anında dahi var olan öğretmenlerimizin kıymetini hep birlikte bilelim. Öğretmen sevgisi onları yaşama bağlayacak yegane güçtür.


2 yorum

Leave A Reply