Öğretmenler Günü Konulu Konuşma Metni Örneği

1
Advertisement

24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili konuşma metni. Öğretmenler günü konulu konuşma metni örneği

ÖĞRETMEN

Bugün 24 Kasım….. Öğretmenimin günü.

Büyük Ata’nın okuma-yazma seferberliğini ilân ettiği gün. Türk öğretmeninin onur günü… Tüm arkadaşlarımı kucaklamak, kutlamak istiyorum.

Atatürk, ülkemizin en değerli varlığı olan gençliği öğretmenlere emanet ederek Onlara “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü Resimleri

Advertisement

Temel taşlarımız olan tüm önerilerinin, verdikleri fikirler, bilgiler, faziletlerle kıymetlenen öğretmenlerden kaynaklandığını her fırsatta dile getirdi ve öğretmeni kendine özgü büyüklüğü ile yüceltti.

Bunu kanıtlayan şu anısını nakletmek istiyorum:

Atatürk’ün yolu bir köy okuluna düşer. Tek sınıflı okulda genç bir öğretmen ders anlatmaktadır. O, sınıfa girince genç öğretmen heyecanla kalkar, yerini ona vermek ister. Atatürk:

“Hayır, yerinizde kalıp dersinize devam ediniz. Eğer izin verirseniz sizden istifade etmek isterim. Öğretmenin yeri kürsüsüdür,, der.

Her mesleğin, her sanatftı bir görkemliği bir erdemliği vardır. Ama bu yüceliğe, bu düzeye nereden çıkılır, bu isteği, amacı, sonucu kim verir? Hiç kuşkusuz öğretmen…

Advertisement

24 Kasım Öğretmenler Günü Resimleri

Çocuklarımızın yetenekleri, sanat yönleri, becerileri ruhlarında tohumlanmıştır. Bu tohumları vatana serptiren ve onlara yardımcı olmak için tüm hayatını bağışlayandır öğretmen.

İnsanın en köklü anları öğretmene dayanır. İlkokulun 1. sınıfından taa….. onsekiz yaşına kadar geçen zaman içinde, çocuğun gülmesine, ağlamasına, rüyasına yerleşen ve hiçbir tarife sığdıramayacağı bir varlıktır öğretmen.

Öğrencilerini eğitmek, toplum kurallarının değerini, çalışmanın zevkini aşılamak, insan olmanın bilincine varabilmekle yükümlü vicdan ve sevgi kaynağıdır öğretmen. Çocukları severek, dertlerini ve mutluluklarını paylaşarak, okulu onların ürkek omuzlarına bir yük gibi bindirmemek hünerine sahip kişidir öğretmen.24 Kasım Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi

Advertisement

Hiçbir zaman yalnızca öğretmekle yükümlü bir robot olmayan, iyi,doğru ve namuslu yaşamaya yönlendiren, insan sevmenin, ruhların, gönüllerin, huzuru.olacağını kanıtlayandır öğretmen.

Onun için sınıflarını dolduran çocukları aynı seviyede, aynı sevimlilikle benimsemek, onları çocuk olmanın üstünde doğanın en güzel varlıkları olarak nitelendirmek ne duyulmaz zevktir Ve Tanrı’ya vicdan rahatlığı ile yaklaşmanın en kesin, en olumlu yoludur.

Öğretmenin emekliliği vardır, okuldan ayrılışı ise asla yoktur. Sayısını bilmediği güzel çehrelerin hayali, elerine bulaşan tebeşir tozu, kalbinin atışını sayfalarında saklayan not defteri yaşamının anlamıdır, gururudur.

Heyecanla eskiye dönüp baktığında tüm anıları onu sınıfa sürükler.

Advertisement

Son olarak derim ki;

Ancak at sırtında gidebildiği Anadolu köşesinde yokluklar içinde karayı ak etmek için didinen köy öğretmeni arkadaşım, sana selâm olsun.

Gencecik yüreğindeki heyecanla görev yerine giderken Fırat nehrinde boğulan öğretmen arkadaşım,sana selâm olsun.24 Kasım Öğretmenler Günü Resimleri

Ehliyetsiz şoförün sürdüğü kamyondan öğrencisini kurtarmak isterken tekerlekler altında kalan öğretmen arkadaşı m,sana selam olsun.

Advertisement

Çok sevdiği öğrencisinin ölüm haberi gelince, sınıfa yığılıp kalan öğretmen arkadaşım, sana selâm olsun.

Ve… kalbi sınıfta atan tüm öğretmen arkadaşlarım, size selam olsun………


1 Yorum

Leave A Reply