Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon

23

Öğretmenler ve öğretmenlerin önemi, öğretmenler günü, öğretmen sevgisi ile ilgili kompozisyon örneği. Kompozisyon örnekleri.

Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon

Advertisement

Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon

VAR OLMANIN ÖNCÜSÜ
Gözümü açıp annemi gördüm. Yaşamak için yemeği yürümeyi konuşmayı O öğretti. Hiçbir şey bilmeden okula gidip orada da okumayı, yazmayı, gerçek yaşamı öğreten saygıdeğer öğretmenlerimizdir.

Güzel yüzlü, tatlı öğretmenim; bizim bilinçsiz yaramazlıklarımıza nasıl tahammül ederdi? Kollarını açarak, bıkmadan güzel sözlerle, hayalimizle baktığımız kitapları, konuşabilen birer dost yaptılar. Biz büyüdükçe çabaları daha da arttı. Yükseklere çıkarmak için daima elbirliği yapıyorlar. Tanrı onlara ayrı bir güç vermiş; Sabırla, istekle, yorulduklarını ve üzüldüklerini belli etmeden kendi yüceliklerine ulaştırmanın sevincindeler.

Hakkını ödeyemediğimiz fedakar anne babalarımız bir veya bir kaç çocukla uğraşırken, okul dolusu yavrularına ışık tutan ve geleceğini hazırlayan fedakar öğretmenlerim … Kıymetinizi asla hiçbir değerle ölçemem.

Bizler çok şanslıyız. Cumhuriyet sonrası saygın, güneş gibi bilgi saçan öğretmelerimize kavuştuk. Bu parlak ışık altında insan olduğumuzu anlıyoruz.

Advertisement

Soğuk ve sıcak demeden, dinlenmeden, bıkmadan bizi biz yapan; mutluluğumu, acımı paylaşan öğretmenlerim. Güzel, çirkin, kirli, temiz ayırmadınız. Bize kucak açtınız, bilginizle beslediniz, yarınlara yararlı kültürlü evlatlar hazırlamakla meşgulsünüz. Kazanıp da yiyeceğim her lokmamda sizin payınız var. Bunu bilmeyen kişiyi düşünemiyorum.

Kendinden evvel başkaları için yaşamak yalnızca sizlere özgü bir düşüncedir. Sonu gelmeyen emeklerinizi ve hakkınızı helal edin öğretmenlerim.

Kompozisyon – 2

Öğretmen İle İlgili Kompozisyon

Öğretmen

İlkokula başladığım o ilk günün heyecanı düşününce hala içimi pırpır ettirir. Her şey çok büyük, çok korkutucu görünmüş, başaramama korkusu içimi kaplamıştı. Taa ki ilk öğretmenimin, kocaman bir gülümseme ve samimi bakışlarla yanıma gelip beni cesaretlendirdiğin ana kadar.

Okul hayatımız boyunca birçok öğretmen gelir, hayatımızda silinmez izler bırakır. Özellikle ilkokul öğretmenimiz okulla, derslerle hatta hayatla tanıştığımız o ilk anda elimizi tutar ve bizimle beraber yürür. Bu yürüyüş bizim artık yalnız yürüyebileceğimiz ana kadar sürer. Tökezlediğimizde kaldırır, bilmediğimizi anlatır, korktuğumuzda cesaretlendirir, yanlışlarımızı düzeltir. Kısaca biz onun ellerinde birer hamur gibi şekil alır, işleniriz. O anlamda ilkokuldaki ilk öğretmenlerimizin etkileri inanılmazdır.

Kendini öğretmenler gibi diğer insanların gelişimine adamış meslek grubu yoktur. Annelerin gönül rahatlığıyla en sevdikleri varlıkları olan çocuklarını öğretmenlerden başka kimlerin eline teslim edebilirler ki? Gelecekte nasıl insanlar olacağımız üzerinde sadece bilgi anlamında değil, aynı zamanda değerlerimizi de etkileyerek söz sahibi olanlar öğretmenlerdir. Bu sebepten görevleri önemlidir, bu sebepten işini hakkıyla yapan her öğretmen kutsaldır.

Bu fedakar meslek grubunun üyeleri hususunda bizlere düşen nedir peki? Bizler de öğretmenlerimizin işlerini yapmalarında yardımcı olmalı, onları üzmemeli, bizim için çabalamalarını taktirle karşılamalıyız. Onların bu çabalarına layık olmak için çalışmalı ve bizden beklendiği üzre vatana, millete hayırlı insanlar olmalıyız. Bu konudaki çabaların için çok teşekkür ederim tüm öğretmenlerim.

Advertisement


23 yorum

 1. Eşin yok dünyada teksin
  Lale gibi güzelsin
  İyi kalpli öğretmensin
  Fedakarlığı seversin

 2. Kim Yazmışsa HELAL OLSUN YENİN EDİYORUM Çok Güzel Bütün Öğretmenleri Ağlatacağına Eminimm… 🙂

 3. Yaa gerçekten çok güzel. Ben bunu ödevim için araştırıyordum. İzniniz olursa alabilir miyim? İzin verirseniz tabi…

 4. Yaa süper cidden duygulandım. Yani hayatımda duyduğum en güzel yazı diyebilirim ellerinize sağlık. Süper Süper ve SÜPERR:D

 5. Ya gerçekten çok güzel ellerinize sağlık ödevim için çok yarayışlı olacak ödev dışında öğretmenlerimi de çok duygusallandıracak

Leave A Reply