Okapi Hayvanı Hakkında İlginç Gerçekler, Okapi Hakkında Bilgi

1

Okapi nedir, nerede yaşar, fiziksel ve davranış özellikleri nedir? Okapi nasıl bir hayvandır, özellikleri, beslenmesi, üremesi hakkında bilgi

okapi

Kaynak : pixabay.com

Okapi

Gevişgetiren hayvanlardan at büyüklüğünde bir antilop çeşididir. Bazı bakımlardan zürafaya yakındır. Okapiler Afrika’nın Kongo bölgesinde sık ormanların arasında yaşarlar.

Okapinin başı zürafaya benzer. Yalnız okapilerin boynuzları yoktur, kulakları uzun ve geniştir. Boynu zebrayı, sağrısı da eşeği andırır. Ucu püsküllü uzunca bir kuyruğu vardır. Tüyleri kısa, sık, parlaktır. Kızıl kahverengi olan bu tüyleri ayak uçlarına doğru beyazlaşır. Bacaklarının üzerinde kaplan postunu andıran çizgiler, lekeler vardır.

Bazı bilginler okapinin zebra, zürafa, antilop karışımı melez bir hayvan olduğunu ileri sürmüşlerdir. Kongolular okapiyi eti için avlarlar.

Okapiler etçilhayvanlar değillerdir. Genellikle meyve, ot ve ya bazı mantar türleri ile beslenirler. Okapiler gündüz aktiftirler geceleri dolaşmazlar. Okapiler sürürler halinde değil yalnız yaşarlar. Nadirde olsa sürü halinde, o da kısa süreli dolaştıkları da görülmüştür.

Okapilerin yaşam süresi yaklaşık olarak 25 yıl kadardır.

Okapi

Okapi (Kaynak : pixabay.com)

Okapiler Hakkında İlginç Bilgiler:

  • ***Dişiler erkeklerden daha büyüktür
  • ***Okapi, ön ve arka ayaklarında beyaz, yatay çizgili, koyu mor veya kırmızımsı kahverengi kadife kürklere sahiptir. Okapi bu çizgileri yüzünden zebraya benzer, ancak zürafa ile çok daha fazla benzerlikler gösterir. Zürafa gibi  büyük siyah gözleri ve çok uzun, morumsu dili vardır.
  • ***Okapinin dili hem gözlerine hem de kulaklarına ulaşabilir. Dilini çeşitli bitkilerin saplarından yaprak ve tomurcukları ayıklamak için kullanır. Yaprakların yanı sıra, meyveleri, otları, eğreltileri ve dalları yer.
  • ***Okapi çoğunlukla öğleden sonra ve akşam saatlerinde aktiftir. Yiyecek ararken genellikle 0,5 ila 2,5 mil arasında seyahat eder.
  • ***Sadece erkek okapilerin deri ile kaplanmış boynuzları vardır.
  • ***Okapilerin, potansiyel tehlikeleri  tespit edebildikleri büyük kulakları ve mükemmel duyma duyuları vardır. Okapi ayrıca mükemmel koku duyusuna sahiptir.
  • ***Leopard vahşi doğada okapinin tek doğal düşmanıdır.
  • ***Dişi okapi çiftleşme için hazır olduğunda ses çıkarır. Erkekler ve dişiler birkaç haftayı birlikte geçirirler, bu da dişilerin hamile kalması için yeterlidir.
  • ***Hamilelik 14 ila 16 ay arasında sürer.
  • ***Okapinin ortalama ömrü 20 ila 30 yıldır.

1 Yorum

Leave A Reply