Okarina Nedir? Özellikleri

1

Okarina nedir, nasıl bir müzik aletidir? Okarinanın özellikleri nelerdir, yapısı, tarihçesi nedir? Okarina hakkında bilgi.

Okarina

Okarina; (İtalyanca ocarina: “kazcık”), küre biçimli flüttür. Çoğu kuş biçiminde olan, yalnızca bir ya da iki nota çıkarabilen, geleneksel italyan seramik karnaval düdüklerinden 19. yüzyıl sonunda geliştirilmiştir. Kilden ya da metalden (oyuncak olanları plastikten) yapılmış yumurta biçiminde bir çalgıdır ve flajolé ya da dilli düdük ilkesiyle ses verir. Genellikle sekiz tane ses deliği, iki tane de başparmak deliği vardır; bazısında bir akort pistonu da bulunabilir.

1930’larda ABD’de popüler parçalar çalınırken değişik boylarda okarinalar da kullanılmaya başladı. Bunlara “tatlı patates” deniyordu. Okarina eski olsun, çağdaş olsun, birçok kültürde rastlanan küre biçimli flütün çok tanınmış bir Avrupalı örneğidir.

okarina

Özellikleri

Okarina, farklı şekillerde, boyutlarda, seviyelerde ve tuşlarda (tonlar ve perdeler) olan bir müzik aletidir. Okarina bazen flüt olarak adlandırılır. Okarinalar genellikle 5-12 arasında değişken sayıda deliğe sahiptir, ancak bir üçlü veya dört odacıklı oluklar kullanıldığında on iki deliği geçebilir. Okarinanın anavatanının, kimileri Hindistan, kimileri Çin, kimileri de İtalya olduğunu savunur. En yaygın bilinen okarina şekli “tatlı patates” dir, ancak farklı müzik notaları için bir odanın, bir ağızlığın ve deliklerin yerleştirilebildiği hemen hemen her şekilde olabilir. Okarinalar ahşap, seramik, plastik, cam vb. olabilir.

Okarina çalmak nispeten kolaydır, ancak bu flütlerde hatalar kolayca duyulduğu için müzisyenin iyi bir kulağa ihtiyacı vardır. Okarina ile ilgili yaygın bir sorun, genellikle çalınabilecek müziği de sınırlayan, sınırlı sayıda nota sahip olmasıdır; bununla birlikte, bu sorunu çözmek için daha geniş bir nota aralığına izin veren üçlü ve dört odacıklı okarinalar da bulunur. Bu okarinaları çalmak daha zordur ve daha fazla pratik ve el koordinasyonu gerektirir.


1 Yorum

Leave A Reply