Oklu Kirpi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Oklu kirpi nasıl bir hayvandır? Değişik ve enteresan bir hayvan olan Oklu kirpinin özellikleri, yaşam koşulları, beslenmesi, hakkında bilgi.
oklu kirpi

Oklu Kirpi Hakkında Bilgi

Oklu Kirpi; Kirpiye benzeyen, ondan daha iri, dikenleri daha uzun bir hayvandır. Eski Dünya’ nın sıcak bölgelerinde yaşar. Sırtı, başından arkaya doğru uzayan sivri, uzun dikenlerle kaplıdır.

Oklu kirpiyi, âdi kirpiyle karıştırmamalıdır. Kirpi böcekçillerdendir, oklu kirpi ise kemirgen memelilerdendir. Meyva, bitki kökleri yiyerek beslenir. Bir tehlikeyle karşılaşınca düşmanını korkutmak için dikenlerini dikleştiriverir. Daha çok geceleri dolaşır, tek başına yaşar. Otlar, bitkiler arasında uzu zaman yürür, ağaçlara tırmanamaz. Sırtındaki dikenler zaman zaman deri değiştirmeyle düşer, yerine yenileri çıkar. Yunanistan, İtalya, İspanya, Kuzey Afrika, Anadolu’da yaşayan bir cinsinden başka, Çin’de, Hindistan’da, Afrika’nın sıcak bölgelerinde yaşayan cinsleri de vardır.

Bu hayvana «oklu kirpi» adının verilmesi, sırtındaki dikenleri bir ok gibi fırlattığı sanıldığından ileri gelmiştir. Anlatılanlara göre, oklu kirpi, bir düşmanıyla karşılaşınca, sırtını kabartıp, dikenlerini uzaktan ona fırlatarak kendini korur. Yalnız, bu bir hikâyeden ibarettir, bilim adamlarının yaptıkları incelemelere göre, bunun gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Hayvan, düşmanının karşısında sırtını kabartırsa da ok fırlatmaz.

Advertisement

Yorum yapılmamış

  1. Tamamen dogrudur tuylerini ok gibi firlatiyor bir tanidigim fethiyede rastladi bu hayvana gece tuylerini ok gibi firlatdigini soyledi

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?