Öksürük Otu, Tussilago farfara Özellikleri Kullanımı Faydası Yetiştiği Yerler

0
Advertisement

Öksürük otu nasıl bir bitkidir? Öksürük otu, Tussilago farfaranın özellikleri, yetiştiği yerler, kullanım alanları ve yararları hakkında bilgi.

Öksürük Otu (Tussilago farfara)

Yaygın olarak öksürükotu olarak bilinen Tussilago farfara, Avrupa’ya özgü ve batı ve orta Asya’nın bazı bölgelerinde papatya ailesinin Asteraceae’deki yer kabilesindeki bir bitkidir. “Tussilago” ismi öksürük anlamına gelen Latin tussis ve türetmek ya da harekete geçmek anlamına gelir. Geleneksel tıpta kullanımları olmuştur, ancak bitkide toksik pirolizidin alkaloitlerinin bulunması karaciğer sağlığı endişelerine yol açmıştır.

Öksürük Otu

Tussilago farfara (Öksürük otu), Tussilago cinsinde kabul edilen tek türdür, ancak iki düzineden fazla başka tür bir kerede bu grubun bir parçası olarak kabul edilir. Bunların çoğu şimdi diğer cinslerin (Chaptalia, Chevreulia, Farfugium, Homogyne, Leibnitzia, Petasites, Senecio) üyeleri olarak kabul edilmektedir.

Öksürük otu tohumlar ve rizomlar tarafından yayılan çok yıllık otsu bir bitkidir. Tussilago genellikle düzinelerce bitkinin kolonilerinde bulunur. Yüzeysel olarak karahindibalara benzeyen çiçekler, erken ilkbaharda uzun saplarda yaprakları taşır. Çiçekler tohum koyduktan sonra ortaya çıkan öksürükotu yaprakları, yaz başında solup ölür. Bitki tipik olarak 10-30 cm yüksekliğindedir. Yaprakların kenarlarında açısal çıkıntılar vardır.

Nerede Bulunur

Öksürükotu, Svalbard’dan Fas’a, Çin’e ve Rusya Uzak Doğu’ya kadar Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaygındır. Aynı zamanda, muhtemelen yerleşimciler tarafından tıbbi bir madde olarak tanıtıldığı Kuzey ve Güney Amerika’da yaygın bir bitkidir. Bitki genellikle atık ve verimsiz yerlerde ve yol kenarlarında ve yollarda bulunur. Bazı bölgelerde istilacı bir tür olarak kabul edilir.

Advertisement

Tussilago farfara

Kullanımı

Öksürük otu bitkisel ilaçlarda kullanılmıştır ve bazı şekerleme ürünleri ile bir gıda ürünü olarak tüketilmiştir. Tussilago farfara yaprakları geleneksel Avusturya tıbbında solunum yolu, deri, lokomotor sistem, viral enfeksiyonlar, grip, soğuk algınlığı, ateş, romatizma ve gut rahatsızlıklarının tedavisinde dahili olarak (çay veya şurup olarak) veya harici olarak (doğrudan uygulanan) kullanılmıştır. Taze yaprakların bir özü de öksürük damlaları ve sert şeker yapmak için kullanılmıştır.

Etkili bir yatıştırıcı ve balgam söktürücü olan bitki, çok çeşitli göğüs şikayetlerinin tedavisi için en popüler Avrupa ilaçlarından biridir. Sağlık gıda mağazalarında yaygın olarak bulunur. Yapraklar Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak çiçeklenme sapları (daha yüksek seviyelerde pirolizidin alkaloidleri içerir) Çin’de tercih edilmektedir. Kökler bazen de kullanılsa da, zamk yönünden zengindirler ve kullanılan ana parçalardır. Pirolizidin alkaloitlerinin karaciğer üzerinde toksik etkisi vardır, ancak bitki kaynatma yapmak için kaynadığında büyük ölçüde yok edilir.


Leave A Reply