Okumanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

10
Advertisement

Okumanın önemini açıklayan kompozisyon örneği. Okumak ve kelimelerin gücü, okumanın yararları ile ilgili kompozisyon, yazı örneği

okumak

OKUMANIN ÖNEMİ

“Kitap açmanın faydası çoktur; açlık yemekle, bilgisizlik okumakla giderilir.”

Şiir okumak, hikaye okumak, gezi yazısı okumak, dergi okumak, gazete okumak.. Bir de öğrenci için ders kitaplarında günlük konuları okumak.

Okunan eser ya da yazının edebi türü, konusu okuyanın kültür, görüş ve düşünceleriyle ilgilidir. “İçer gibi okumak”, “dev gibi okumak”, “zevkle okumak” v.b. gibi deyim ve söz grupları okuyucunun okumuş olmak için değil kültürüne yeni bir katkıda bulunabilmek için okuduğunun birer delili olarak gösterilebilir.

Advertisement

Çok okuyanın ufukları yeni pencerelere açılır. Görüş ufku daha geniştir. Etrafına karşı davranışı daha olumludur. Karşılaştığı problemleri kolaylıkla çözer.

Okulda, hayatta başarının sırlarından birisi de çok okumaktır. Çok okuyan, konuşmasıyla, yazılarıyla çevresinde başarılı, bilgili, görgülü kimse olarak tanınır, sevilir, sayılır. Düzgün ve yerinde konuşabilmenin, karşısındakileri inandırabilmenin tek yolu gene okuma ile yakından ilgilidir.

Okumayı alışkanlık haline getirenler kendilerine kitapları en yakın dost olarak seçtiklerinden ne kadar övünseler azdır.

Advertisement

10 yorum

Leave A Reply