Okyanusya Kıtası Ülkeleri ve Okyanusya Kıtası Haritaları

0

Okyanusya (Avustralya) Kıtası Ülkeler Listesi, Okyanusya’da hangi ülkeler bulunur ve Okyanusya Kıtasının fiziki ve siyasi haritaları, ülkeleri hakkında bilgi.

Okyanusya İle İlgili Bilgi

Okyanusya, Büyük Okyanusun büyük bir bölümüne yayılmış adaların hepsine birden verilen addır. En geniş tanımıyla Asya ile Kuzey ve Güney Amerika arasında kalan bütün adaları kapsar. Bir başka tanıma göre, Ryukyu, Kuril, Aleut ve Japon adaları dışında kalan adaları içine alır. En yaygın tanıma göre ise etnik ve kültürel bakımdan Asya anakarasına daha yakın oldukları için Endonezya, Tayvan ve Filipinler de Okyanusya’nın dışında tutulur. Okyanusya en dar biçimiyle, toplam kara alanı (Avustralya dışında) yaklaşık 821.000 kilometrekare olan 10 binden fazla adayı içine alır.

Advertisement

Okyanusya geleneksel olarak dört bölüme ayrılır: Avustralasya (Avustralya ve Yeni Zelanda), Melanezya, Mikronezya ve Polinezya. Yirmi bin yıl öncesine değin, bölgenin Avustralasya dışında kalan kesiminde insan yaşamıyordu. Bilim adamları genelde Okyanusya halklarının Güneydoğu Asya kökenli olduğu görüşündedir. 1990’da Okyanusya’nın nüfusu (Avustralya dışında) yaklaşık 9.400.000’di. Batı’dan gelen yabancılarla kurulan yakın ilişkiler Okyanusya kültürlerinde büyük değişikliklere yol açmıştır.

Okyanusya dilleri

Okyanusya dilleri, Doğu Malezya-Polinezya dilleri olarak da bilinir, Malezya-Polinezya dil ailesine bağlı, çok yaygın ve büyük çeşitlilik gösteren dil öbeği. Yeni Gine’den Hawaii ve Paskalya Adasına kadar Okyanusya Adalarında konuşulan dilleri kapsar. Ama bunların bazılarının sözcük dağarcığı çok az benzerlik gösterdiği için, bazı dilbilimciler bunları daha küçük öbeklerde sınıflandırma eğilimindedir.

Okyanusya dillerinin ortak özellikleri arasında, beş ünlü ses sistemi, Malezya-Poli-nezya dillerinin eski ses sistemini basitleştirmek için yapılmış değişiklikler ve dilbilgisi kategorilerini belirtmek için ekler yerine bağımsız sözcükler kullanma sayılabilir.

avustralyaAvustralya
fijiFiji
kiribatiKiribati
nauruNauru
papua-yeni-ginePapua Yeni Gine
samoaSamoa
solomon-adalariSolomon Adaları
tongaTonga
TuvaluTuvalu
vanuatuVanuatu
yeni-zelandaYeni Zelanda

 

Advertisement

Okyanusya Siyasi Harita

Okyanusya Haritası

Okyanusya Haritası

Okyanusya Fiziki Harita


Leave A Reply