Olekma (Olyokma) Irmağı Nerededir? Özellikleri Konumu ve Tarihçesi

0

Olekma (Olyokma) Nehri nerededir? Rusya’nın Olekma (Olyokma) Irmağı coğrafi konumu, özellikleri ve tarihçesi nedir, hakkında bilgi.

Olekma Irmağı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Olekma (Olyokma) Irmağı

Olekma Irmağı, Rusya Federasyonu’nda bir ırmaktır. Olyokma Nehri Doğu Sibirya’daki Lena’nın bir koludur. Uzunluğu 1.436 km.dir Ülkenin güneydoğusunda, Yablonovy Dağları’nın kuzey yamaçlarından doğar, sürekli kuzey doğrultusunda akar, Olekminsk’in doğusunda Lena Irmağı’na katılır.

Advertisement

Tarihçesi

1631 yazında Rus öncü Pyotr Beketov, Lena Nehri boyunca ilk yolculuğu sırasında Olyokma’ya girdi ve 1636’da Lena’nın sol yakasında nehrin ağzına yakın Olyokminsk şehrini kurdu.

Yerofey Khabarov, 17. yüzyılın ortalarında yaptığı keşifler sırasında bu nehrin rotasını Lena’dan Amur’a seyahat etmek için kullandı.

Olekma Irmağı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Nehrin Özellikleri

Nehrin uzunluğu 1436 km, su toplama alanı 210 000 km²’dir. Muramsky Sıradağından (Olekminsky Stanovik) kaynaklanır, kuzeydoğuda geniş bir dağlık vadide akar; kuzeye dönerek Chelbaus sıraları (doğudan) ile Güney ve Kuzey Dyryndinsky ve Kalarsky arasında akar. Daha sonra Udokan ve Stanovy sırtları arasında bir atılımın derin bir vadisinde akar, Rapids’dir, akış hızı 5-5,5 m / s’ye ulaşır. Aşağıda, Olekma’nın derin vadisi, Chuginsky ve Choruodsky yaylalarını ayırır. Daha sonra Olekma doğudan Olekmo-Charskoye platosunun etrafında gider, vadi genişler, akış hızı 0.5-1.2 m / s’ye düşer.

Tungurchan’ın kolunun ağzında bir termal mineral kaynağı var.

Advertisement

Nehrin beslenmesi yağmur ve kardır. Yıllık ortalama su deşarjı 1950 m³ / s, akış hacmi 61.544 km³’dir. Ekim ayında donar, üst kısımlarda Şubat’tan Mart’a kadar bazı yıllarda donar, genellikle buz formları oluşur. Mayıs ayında çözülür. Yaz aylarında hızlı seller meydana gelir. Maksimum yıllık su deşarjı hem yüksek suda (genellikle 51 gün sürer) hem de yağmur selleri sırasında mümkündür. Yıl içindeki seviye dalgalanmaları ortalama 11 m, maksimum 17 m’dir.

Suyun bulanıklığı 12 g / m³, asılı tortunun akış hızı 23,4 kg / s’dir. Suyun mineralizasyonu yılın mevsimine bağlıdır ve 100 ila 300 mg / l arasında değişir. Nehir suları hidrokarbon sınıfına aittir.


Leave A Reply