Ölüdeniz Nerededir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır? Ölüdeniz Hakkında Bilgiler

5
Advertisement

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz hakkında bilgi, nasıl oluşmuştut, nasıl bir yerdir? Ölüdeniz nerededir? Ölüdenizde neler yapılır, gezilecek yerler.

Ölüdeniz

Ölüdeniz – Fethiye ( Kaynak : wikipedia.org)

Fethiye’ye uzaklığı on dört kilometre olan Ölüdeniz’e çamlar arasından uzanan bir yol ve daha sonra ise denizin mavisi ile karşılaşarak gidiyorsunuz. Burada Belçekız koyu ve bu koyun kumsalında yürüyerek Ölüdeniz’in güzelliğini göreceksiniz. Ölüdeniz’de bir tek kıpırtı yok ve zemini ise yosunsuz beyaz kumlarla örtülü güzellikte… Kumdan kırılan ışık ise turkuaz rengin güzelliğini yansıtıyor…. Ölüdeniz kıyılarına kadar uzanan yeşil çam ormanları ve mavi ile morun tonlarını görebileceğiniz ılık bir deniz, upuzun kumsalı ile tüm güzelliklerini göz önüne sergiliyor

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz beldesi %82 oy alarak dünyada 2006 senesinde dünyanın en güzel kumsalı seçilmeye hak kazanmıştır. Turizm açısından olanakları geniş olan Ölüdeniz Likyalılar döneminde güneş ve ışık diyarı, ortaçağda ise uzak diyar olarak adlandırılmıştır. Teke yarımadasında bulunan deniz kulağı oluşumlarından birisidir. Bir nevi gölü andıran Ölüdeniz fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalar ile çırpınırken Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar oluşur. Ne kadar durgun görünse de Ölüdeniz gözle görülmeden üç sebepden dolayı hergün kendisini yeniler. Birincisi Ölüdeniz’de mevcut olan kaynak suyu çıkışları ile dipten açık denize doğru bir akıntı oluşturmaktadır. Tatlı suyun oluşturduğu tuz farkından dolayı da denizden içeri ve dışarı devamlı olarak sirkülasyon hali vardır. Üçüncü neden ise gel git etkisi ile üç günde bir kez deniz ortalama olarak yarım metre kadar yükselir ve alçalır.

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

Beldeye hem kara, hem deniz, hem de havayolu ile ulaşmak mümkündür. Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul gibi merkezlerden Fethiye ilçesine düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Dalaman Havaalanı da beldeye bir saat mesafededir. Fethiye Ölüdeniz arası 12 km’dir. Fethiye’den beldeye düzenli ulaşım imkânları bulunmaktadır.

Ölüdeniz’de Neler Yapılır?

Beldede nitelikli bir çok otel, pansiyon, ve kamp yeri mevcuttur. Her türlü deniz sporunun yapılabildiği beldede safari, dağcılık, yürüyüş ve rafting yapma olanaklarıyla birlikte Babadağ’dan 2000 metre yükseklikten “Yamaç Paraşütü” ile atlama imkânı da vardır.

Ölüdeniz Belcekız’da bulunan dalış acentaları ile günübirlik ve haftalık turlar düzenlemektedirler. Bu turlarla dalış sertifikaları almak mümkündür.

Advertisement

5 yorum

  1. Fethiye’yi anlatmak için ne kelimeler yeter, nede öyle bir kaç günde gezmek ile biter. Fethiye’yi tanımak için orada yaşamak, havasından solumak gerekir.

  2. çok kötü bir yer bakım 0 pis giriş ücretli olmasına ragmen ilgi alaka hijyen 0 denizi ortalama 4 metre sonra derinleşiyor çocuklar hiç uzaklaşamıyor plajı ise taşlı ayagınıza batıyor taşlar bi kısmında dökme kum var o kısımda bile ayagınıza batan taşlar var yüzmeyi iyice bilmeyen arkadaşlar hiç gitmesinler yoksa 3 metrelik bir alanda yatarlar ancak daha ileri gidemezler ne ümitlerle gitmiştim ama hayallerimin hiç birisi olmadı tamamen göle piknik yapmaya gitmişsiniiz gibi bir ortam ayrıca içeriden alınan yiyecek ve içecekler ateş pahası verdiginiz paraya yazık ….

Leave A Reply