Ölüm Belirtileri Nelerdir?

3
Advertisement

Ölen kimse nasıl anlaşılır? Ölüm belirtileri ve hakkında bilgi.

olumÖlüm Belirtileri

Ölüm çok çabuk gelebildiği gibi yavaşta olabilir. Dolaşımın iflas etmesi ile ayaklar, bacaklar, eller soğur. Morumsu olur. Vücut yüzeyindeki damarlar daraldığından vücut yüzeyinden fazla ısı kaybedilmez. Vücut içinde ısı artar. Bu nedenle kişinin ateşi yükselir. Solunumu da değişir. Ağzı açık solur. Solunum hızlanır, Yüzeysel ya da derin soluk alır. Düzensizleşir. Hızlı soluk alma ile vücut ısısı düşer. Vücut yüzeyi kurur. Gözbebekleri genişler, şuur derecesi değişir. Çünkü beyine yeteri derecede oksijen gidememektedir. Kalp ve solunum durur. Nabız alınmaz. Vücut ısısı daha da düşer. Refleksler alınamaz. Göze dokunmakla göz kapaklarının kapanması olmaz. Yani kornea refleksi kaybolur. Bunlar kesin ölüm işaretleri değildir.

Ceset kokusu, ölü sertliği, vücudun alt kısımlarında morumsu beneklerin (ölü lekeleri) olması kesin ölüm belirtileridir.

Kalp ve solunumun durduğu ve beyine üç dakikadan daha geç oksijenden zengin kanın gittiği durumlarda beyinin çalışması azdır ya da durur. Kısacası beyin ölümü olur. Kalp çalışır. Kişi bitkisel hayata geçer istemimizle olan vücut çalışmalarını yapamaz. Bazen kalp hemen durur. İnsan ölür. Burada önce kalp ölümü ve sonrada beyin ölümü olmuştur.

Advertisement

3 yorum

Leave A Reply