Ölüm İle İlgili Hadisler

0
Advertisement

İslam dininde Hz. Muhammed’in söylediği rivayet edilen Ölüm ile ilgili sözler, hadisler nelerdir? Ölüm hakkında hadisler.

Dörtgeni ikiye bölen bu çizgi insandır; dörtgen de onu kuşatmış olan ecelidir; çizginin dörtgenin dışına taşan kısmı da onun uzun vadeli arzularıdır; çizgi ile kesişen bu küçük çizgiler de insanın karşısına dikilen engellerdir; insan bu engelden kurtulursa buna yakalanır, bundan da kurtulursa şuna yakalanır.
Yedi şey gelmeden önce iyi ameller işleyiniz: Yoksa unutkanlığa yolaçan fakirliği, azdıran zenginliği, düzeninizi bozan hastalığı, bunaklığa yolaçan yaşlılığı, ansızın geliveren ölümü, yoksa beklenen namevcutların en kötüsü olan Deccalı, yoksa ondan da belâlı ve acı olan Kıyamet gününü mü bekliyorsunuz?
Hazların kökünü kurutan şeyi, yani ölümü sık sık anınız.
Hiç biriniz ölmeyi istemesin. Çünkü ya iyi bir kimsedir, o zaman daha çok iyilik yapabilir. Yahut da kötülük işleyen bir kimsedir, o zaman da tevbe edip kötülüklerin yerine iyilik işleyebilir.
Hiç biriniz, sakın karşılaştığı bir sıkıntı yüzünden ölmeyi temenni etmesin. Mutlaka böyle bir temennide bulunacaksa şöyle desin: Allah’ım, yaşamak hakkımda hayırlı olduğu sürece beni yaşat ve ölmek hakkımda daha hayırlı olunca da canımı al.
 


Leave A Reply