Ölümsüz Aile Kitap Özeti Konusu Karakterler, Natalie Babbitt

0
Advertisement

Natalie Babbitt tarafından yazılmış olan Ölümsüz Aile isimli kitabın konusu ve karakterleri, kitabın özeti, hakkında bilgi.

Ölümsüz Aile

Ölümsüz Aile, Natalie Babbitt tarafından yazılan ve 1975 yılında Farrar, Straus ve Giroux tarafından yayınlanan bir Amerikan çocuk romanıdır. Göründüğü kadar arzu edilmeyen ölümsüzlük kavramını araştırmaktadır. 5 milyondan fazla kopya sattı ve modern çocuk edebiyatının bir klasiği olarak adlandırıldı.

Ölümsüz Aile

Kitabın Özeti

Hikaye Ağustos ayının ilk haftasında aynı gün üç şeyin gerçekleşmesiyle başlıyor. İlki, Foster ailesine ait olan Treegap ormanlarına Mae Tuck’ın gelişi. İkincisi, Foster’ın evine sarı takım elbiseli adamın gelişi. Üçüncüsü, Winnie Foster’ın kaçmaya karar vermesidir; ailesinin katılığından bıkmıştır ve tam bir özgürlük içinde yaşamak istiyordur. Ertesi gün şafak vakti kaçmaya karar verir. Düşünceleri, bu ormanların ailesine ait olup olmadığını soran sarı takım elbiseli adamın gelişiyle kesintiye uğrar.

Winnie’nin kaçtığı gün, Mae Tuck on yıldır görmediği iki oğlu Jesse ve Miles ile buluşmaya gider. Winnie ormanın derinliklerine doğru ilerlerken çocuğun birinin bir pınardan su içtiğini görür. Çocuğun adı Jesse’dir. Winnie biraz su içmek ister ama Jesse ona izin vermez ve nedenini söylemeyi reddeder. Jesse, annesi Mae ve kardeşi Miles gelince rahatlar. Winnie’yi orada gördüklerinde şok olurlar ve onu da yanlarına almaya karar verirler. Ormanda ilerleyerek, evlerine götürürler. Yolda, sarı takım elbiseli adam onları Winnie’yi görür.

Aile Winnie’ye hikayelerini anlatır: Seksen yedi yıl önce Treegap’tan geçmişler, su pınarını görmüşler ve ondan su içmişlerdir. Daha sonra, herkes gibi yaşlanmadıklarını, zarar görmediklerini, hatta ölemediklerini keşfetmişlerdir. Miles’ın karısı, şeytanla bir anlaşma yaptığını düşündüğü için Miles’ı terk etmiş ve Tuck’ların tüm arkadaşları, onların cadı olduğunu ve kara büyü yaptıklarını düşünürler. Tucklar daha sonra şüpheyi önlemek için sürekli bir yerden bir yere taşınmak zorunda kalırlar. Tucklar Winnie’ye onu kaçırmak istemediklerini, ancak başka çareleri olmadığını, çünkü pınarın neden bu kadar tehlikeli olduğunu anlaması gerektiğini söylerler. Sadece on yaşında olan Winnie eve gitmek ister ama aynı zamanda Tucklar tarafından sevildiğini de hissediyordur. Ancak Tuckların ve Winnie’nin farkında olmadığı şey, sarı takım elbiseli adamın bu konuşmaya kulak misafiri olduğudur.

Advertisement

Ölümsüz Aile

Treegap’te sarı takım elbiseli adam, Foster’ları ziyaret eder ve kızlarını kimin kaçırdığını ve nerede olduğunu bildiğini söyler. Karşılığında, onlara sahip oldukları ormanı vermelerini ister. Foster ailesinin kabul etmekten başka seçeneği yoktur.

Sarı Takım Elbiseli Adam

Sarı takım elbiseli adam Tuck’ları bulur ve onlara planlarını anlatır: Artık ormanın sahibi olduğu için suyu bir servet karşılığında satacaktır. Onlara, büyükannesinin hiç yaşlanmayan bir aile tanıdığını ve yaşlanmıyor gibi göründükten sonra kocasından ayrılan bir kadın olduğunu söyler. Kocası Miles’dır ve o zamandan beri sarı takım elbiseli adam aileyi bulmaya çalışmaktadır. Adam Winnie’yi zorla yakalar ve onu kaynak suyunu içmeye zorlamakla tehdit eder. Mae bunun üzerine adama silahla vurup bayıltır.

Ne yazık ki, polis memuru bu olaya tanık olmuştur ve Mae’yi gözaltına alır. Mae kilit altında tutulur ve Winnie eve geri dönecektir. Şerif, sarı takım elbiseli adam ölürse, Mae’nin darağacına asılarak öldürülmesine karar verir. Tucks bu düşünceyle paniğe kapılır çünkü Mae ölemez ve bu onun büyük acılar çekmesine neden olabilir ve sırlarını tüm dünyaya ifşa edebilir. Ancak Winnie her şeyin yoluna gireceğini söyler.

Sarı takım elbiseli adam ölür. Winnie eve döndüğünde, Jesse onunla buluşmaya gider ve ona veda eder. Ayrıca ona bir şişe kaynak suyu verir ve kendisi gibi on yedi yaşına geldiğinde evlenebilmeleri için suyu içmesini ister.

Miles, marangozluk becerilerini kullanarak Mae’nin hücresinin penceresini kaldırır ve Winnie, Mae’nin yerini alarak, aileye, polis memurunun Mae’nin kaybolduğunu fark etmemesi için yardım eder. Winnie battaniyenin altına girer ve Mae’ymiş ve uyuyormuş gibi yapar. Bu, Tucklara Treegap’tan uzaklaşmak için yeterli zaman verir. Ertesi sabah Winnie keşfedilir, ancak polis memuru çok genç olduğu için onu cezalandıramaz. Winnie, Jesse’nin ona verdiği kaynak suyunu bir kurbağanın üzerine döker. Ne de olsa pınarın nerede olduğunu biliyordur ve istediği zaman oradan su içebilecektir.

Advertisement

Ölümsüz Aile

Yıllar sonra, Tucklar Treegap’e geri dönerler ama ormanın yok olduğunu görünce şok olurlar. Bir yangın ormanı yok etmiştir. Tucklar Winnie’nin mezarını ziyaret eder ve onun bir eş ve anne olarak normal bir hayat yaşadığını öğrenirler. Aile, Winnie ile evlenme beklentisi olan Jesse için üzülür, ancak Angus Tuck, suyu içmemeyi seçerek Winnie’nin doğru seçimi yaptığını düşünür.

Karakterler

  • Winifred “Winnie” Foster – Romanın ana kahramanıdır. Roman başladığında 10 yaşındadır ve Treegap, New Hampshire’da yaşıyordur. Ailesi, Treegap’teki en eski ailedir. Jesse Tuck’a aşık olur.
  • Angus Tuck – Tuck ailesinin babası, ölümsüzlüğünden hoşlanmaz ve ölme ve cennete gitme hayalleri vardır.
  • Mae Tuck – Angus ile evli olan Tuck çocuklarının annesidir. Eski kıyafetler giyip dağınık bir evde yaşamaktan mutludur.
  • Jesse Tuck – Ailesinin en küçüğü Jesse 104 yaşındadır, ancak fiziksel olarak on yedi yaşında görünüyordur. Ölümsüzlükten hoşlansa da yalnızdır, bu yüzden Winnie’den 17 yaşındayken onunla evlenebilmesi için suyu içmesini ister.
  • Miles Tuck – 22 yaşında görünen Miles, Jesse’nin ağabeyi ve Angus ile Mae’nin oğludur. Marangoz ve demirci olarak eğitilmiştir. Karısı, ruhunu şeytana satmış olması gerektiğine inandığı için ondan boşanmıştır.
  • Sarı Takım Elbiseli Adam / Joshua Smith – Hikayenin ana muhalifi, Winnie’yi bulmaya ve orman karşılığında onu geri getirmeye çalışıyor. Winnie’yi geri almaya çalışırken, Mae ona bir silahın ucuyla vurur ve yaralarından dolayı ertesi günü ölür.


Leave A Reply