Ömer Seyfettin Kimdir?

0

Ömer Seyfettin Kimdir? Ömer Seyfettin hayatı, biyografisi, yaşam hikayesi hakkında bilgi.

ömer seyfettinÖmer Seyfettin; Ömer Seyfettin, Türk edebiyatında kısa hikayenin kurucusu bir yazardır. Kullandığı imzalar içinde şunlar var: Ayas, Camsap, C. Nazmi, C. Nizami, Ç. Kemal, F. Nezihi, Feridun Perviz, Kaf-i Farsi, Kaygusuz, M. Enver, M. Enver Perviz, Ömer, Perviz, Süheyl Feridun, Şit, Tarhan, Tekin.

Advertisement

Ömer Seyfettin, 28 Şubat 1884’te Gönen’de doğdu. Babası Kafkasya kökenli bir aileden gelen Binbaşı Ömer Şevki Bey ile annesi İstanbullu bir ailenin kızı olan Fatma Hanım’dır. Ömer Şevki Bey, Ayancık Askerlik Şube Başkanlığı’na atanınca, aile Gönen’den ayrıldı ve Ayancık’a yerleşti. Ama ilköğretime “And” öyküsünde anlattığı gibi, Gönen’de başladı. Sonra Ayancık’ta, daha sonra da İnebolu’da okudu.

1892 yılında İstanbul’a gelişleriyle özel bir ilkokulda öğrenimini tamamladı. Bir süre yabancı dille öğretim yapılan Mektebi Siıltani’de okudu. 1897 yılında da Eyüpsultan Askeri Rüştiyesi’ne girdi. Öğrenimini Edirne Askeri İdadisi’nde sürdürdü. Daha sonra da İstanbul’da Mektebi Harbiye-i Şahane’yi bitirerek, subay oldu (1903). Bir süre sonra ordudan kendi isteğiyle ayrılarak, kendini bütünüyle edebiyat çalışmalarına verdi. Selanik’te Genç Kalemler dergisinde makale ve hikayeler yazmaya başladı. Balkan Savaşı’nın çıkışıyla yeniden subaylığa geçti. Bir yıl sonra İstanbul’a geldi ve askerlikten ikinci defa ayrıldı. Kabataş Lisesi’nde öğreımenliğe başladı. Yalnızlık, bakımsızlık ve zamanında teşhis edilemeyen şeker hastalığı, Ömer Seyfettin’i bir çöküntüye götürdü. l5 gün kadar Haydarpaşa Tıp Fakültesi’nde tedavi gördükten sonra 6 Mart 1920’de, henüz 36 yaşındayken öldü.


Leave A Reply