Omo Irmağı (Nehri) Nerededir? Coğrafi Konumu Arkeolojik Bulgular

0
Advertisement

Omo Irmağı (Nehri) Nerededir? Etiyopya’da bulunan Omo Irmağı’nın konumu, uzunluğu, geçtiği bölge ve tarihçesi nedir? Omo Nehri hakkında bilgi.

Omo Irmağı (Nehri)

Güney Etiyopya’daki Omo Nehri (Omo-Bottego olarak da bilinir), Nil Havzası dışındaki en büyük Etiyopya nehiridir. Yatakları tamamen Etiyopya sınırları içinde yer alır ve Kenya sınırındaki Turkana Gölü’ne dökülür. Nehir, endorik bir drenaj havzası olan Turkana Havzasının ana akışıdır.

Omo Irmağı

Coğrafi Konumu

Omo Nehri, Oibe Nehri’nin en büyük toplam kolu olan Gibe Nehri’nin birleşmesiyle ve 8 ° 19′N 37 ° 28 ° ‘de Omo’nun en büyük sol kolu olan Wabe Nehri’ nden oluşur. ° 19 ± 37 ° 28 °. Boyutları, uzunlukları ve güzergahı göz önüne alındığında, hem Omo hem de Gibe nehirlerinin bir ve aynı nehir olduğunu, ancak farklı isimler olduğunu düşünebiliriz. Sonuç olarak, tüm nehir havzasına bazen Omo-Gibe Nehir Havzası denir. Bu nehir havzası batı Oromia Bölgesi’nin bir bölümünü ve Güney Uluslarının, Uyruklarının ve Halk Bölgesinin ortasını içerir.

Seyri genellikle güneye doğrudur, ancak batıya yaklaşık 7 ° K 37 ° 30 ‘E ila yaklaşık 36 ° E arasında büyük bir kıvrım ile, burada büyük bir S bükümü yaptığı 5 ° 30’ N’ye kadar güneye döner Turkana Gölü’ne devam eder. Etiyopya Merkezi İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan materyallere göre, Omo-Bottego Nehri 760 kilometre uzunluğundadır.

Advertisement
Omo Nehri Deltası

Omo Nehri Deltası

Elbette Omo-Bottego, Gibe ve Wabe nehirlerinin 1060 m’den 360 m’ye kadar göl seviyesinde birleşmesinden toplam 700 m’lik bir düşüşe sahiptir ve sonuç olarak üst kısımlarında hızlı bir akıntıdır. Kokobi ve diğer düşüşler ve Gregory Rift’in göllerinden biri olan Turkana Gölü’ne boşaltıldığı yerden kısa bir mesafe için gezinilebilir. Spektrum Etiyopya Rehberi, nehrin yağışlı sezondan hala yüksek olduğu Eylül ve Ekim aylarında beyaz su raftingi için popüler bir yer olarak tanımlamaktadır. En önemli kolu Gibe Nehri; daha küçük kollar arasında Wabi, Denchya, Gojeb, Mui ve Usno nehirleri bulunur.

Omo-Bottego Nehri, Janjero ve Garo’nun eski krallıkları için doğu sınırlarını oluşturdu. Omo, vahşi yaşamlarıyla tanınan Mago ve Omo Ulusal Parklarından da geçer. Su aygırı ve timsah dahil olmak üzere birçok hayvan nehir kenarında yaşar.

Arkeolojik bulgular

Bölgedeki ilk arkeolojik keşifler 1901’de bir Fransız keşif gezisindeydi. En önemli buluntular daha sonra, 1967-1975 yılları arasında uluslararası bir arkeoloji ekibi tarafından yapıldı. Bu ekip, yaklaşık 2,5 milyon yaşında olduğu tahmin edilen bir Australopithecus erkeğinin çene kemiği de dahil olmak üzere bir dizi farklı eşya buldu. Arkeologlar ayrıca erken Pleistosen döneminden Pliyosen dönemine kadar Olduwan hominidlerinin fosil parçalarını buldular.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?