Omurgalılar Hakkında Kısa Bilgi

0

Hayvanlar aleminin en önemli sınıfı olarak kabul edilen Omurgalılar sınıfı ile ilgili olarak genel ve kısa bilginin yer aldığı yazımız.

hayvanlar

Advertisement

Hayvanlar aleminin önemli bir sınıfıdır. Gelişmiş, ileri yaratıkların meydana getirdiği bu büyük sınıfın içinde memeliler, kuşlar, sürüngenler, kurbağalar, balıklar gibi çeşitli hayvanlar bulunur.

Bu hayvanların dış görünüşlerinde bir bakışım (simetri) vardır; yani, bir yanları nasılsa, öbür yanları da öyledir. Yalnız, iç organlar, sinir sistemleri ya sağda, ya da solda bulunur. Omurgalıların ya sert, sağlam kemiklerden, ya da kıkırdaklardan yapılmış eklemli iskeletleri hem vücudun çatısını meydana getirir, hem de onları dış etkilere karşı korur. Bu iskeletin üzeri ince bir kas tabakası ile örtülüdür.

Omurgalıların çoklukla dört ayağı vardır. Bunlar hayvanın yaşama şartlarına, bulunduğu ortama göre çeşitli biçimler almış, kimisinde yüzmek için yüzgeç, kimisinde de uçmak için kanat olmuştur. İçlerinde karada, suda, havada yaşayanları vardır.

Sinir sistemleri öteki yaratıklara göre çok gelişmiştir, Su içinde yaşayanları solungaçlarla, havada, karada yaşayanları akciğerlerle solunurlar. Aralarında kurbağalar, bazı balıklar iki şekilde de solunum yapabilirler. Dolaşımları kalbin pompaladığı kırmızı renkli kan ile olur. Kalbin boşlukları az gelişmiş olanlarda «ki, daha çok gelişmiş olanlarda da ya üç ya dört tanedir. Omurgalıların çok ender bazı yaratıkları bir yana, hemen hemen hepsinde erkekle elişi ayrı ayrı fertler halindedir Memelilerden başkası yumurtlayarak ürerler

Advertisement


Leave A Reply