On Küçük Zenci Kitap Özeti Konusu Karakterler, Agatha Christie

0

Agatha Christie’nin çok sevilen romanı On Küçük Zenci’nin konusu nedir? On Küçük Zenci kitap özeti, karakterleri ve kitap hakkında bilgi.

On Küçük Zenci

On Küçük Zenci; İngiliz yazar Agatha Christie’nin yazmakta en çok zorlandığını söylediği, gizem ve cinayet romanıdır. Kitap, dünyanın en çok satan gizemi ve satılan 100 milyondan fazla kopya ile tüm zamanların en çok satan kitaplarından biri. Publications International, romanı altıncı en çok satan kitap olarak listeliyor.

On Küçük Zenci

Kitabın Özeti

On kişi, çeşitli kişiler tarafından, çeşitli nedenlerle Hint Adası’na çağrılır. Tek ortak payda, davetin onları şaşırtmasıdır ve davetiyeler, bir ajans veya çok az temas ettikleri tanıdıkları yoluyla gönderilmiştir. Hepsi farklı nedenlerle davetleri kabul eder. Bazıları biraz rahatlamak, bazıları da hoş bir ortamda çalışarak biraz para kazanmak için. Fark edemedikleri şey ise, adaya çağrılmalarının gerçek sebebidir.

Dr. Armstrong, Emily Brent, William Blore, Vera Claythorne, Philip Lombard, General John Macarthur, Anthony Marston, Bay ve Bayan Thomas Rogers ve Yargıç Lawrence Wargrave adaya gelen kişilerdir ve adada sadece onlar vardır. Bu insanların her biri bir şekilde başka insanların ölümüne karışmıştır. Her biri eylemlerinden dolayı yargılanmaktan kurtulmuştur hatta bazıları eylemlerinin tamamen haklı olduğunu düşünmektedir.

On Küçük Zenci

Hepsi ilk kez, 8 Ağustos günü tekne ile adaya transfer edilirken görüşmüştür. Ev sahiplerinin geciktiğini ve ertesi güne kadar onlara katılamayacaklarını öğrenirler. Daha önce hiç kimse ev sahipleri olan Bay ve Bayan U.N. Owen ile tanışmamıştır. Bay ve Bayan Rogers’tan oluşan ev personeli de, Owens’larla tanışmamış ve talimatları mektuplarla almışlarıdır. Bay ve Bayan Owen adına hareket eden Bay Isaac Morris, kendileriyle ve diğer birkaç misafirle temasa geçmiştir.

Akşam yemeğinden sonra evde toplananlardan sessizlik isteyen bir ses duyulur. Ses, orada bulunanların her birine karşı suçlamaları okur. Ses, evdeki herkesi başka bir insanın ölümünden bir şekilde sorumlu olmakla suçlar. Konukların çoğu dehşete kapılır, Bayan Rogers bayılır. Herkes kendisini diğerlerine açıklama ihtiyacı hisseder. Her birinin suçlandıkları ölüm için makul bir açıklaması vardır, ancak iki kişi eylemlerinden pişmanlık duymuyordur, Anthony Marston ve Philip Lombard. Kurbanlarının ölümlerinin sadece bir tesadüf olduğunu düşünüyorlardır. Bay Marston, hızlı bir şekilde araba kullanırken, arabasının önüne çıkan iki kişiyi öldürmüştür. Bay Lombard ormanda kaybolmuş, bu yüzden o ve arkadaşları tüm yiyecekleri alarak, yerli rehberlerini ölüme terk etmiştir. Yerli oldukları için ölmeyi önemsemediklerini düşünmüştür.

Misafirler bir an önce adayı terk etmek isterler, ancak onları adadan götürecek olan tekne ertesi sabaha kadar gelemeyecektir. Anthony Marston kalmak ve ses kaydını kimin yaptığını, yaşadıkları gizemi çözmek isteyen tek kişidir.

İlk Ölüm

On Küçük Zenci

Kalmak istediğini açıklarken, Bay Marston içkisi boğazında kalır ve siyanür zehirlenmesinden ölür. İlk ölen kişi odur. Bayan Rogers, sürekli bayıldığı için yatağa yatırılır ve doktor, uyumasına yardımcı olması için ona sakinleştirici verir. Ancak bir daha hiç uyanmaz. Bu durum diğerlerini de tedirgin eder çünkü sırada kişinin kendileri olabileceğini anlarlar. Owenslar, her odaya, on küçük zencinin ölümleriyle nasıl karşılaştığını anlatan bir çocuk şiirinin kopyasını koymuştur. Bay Marston ve Bayan Rogers’ın ölüm şekilleri şiirde anlatıldığı gibidir. Yemek masasının üzerinde de on zenci heykelcikten oluşan bir süsleme vardır ve her ölümden sonra bir heykelcik gizemli bir şekilde ortadan kayboluyordur.

Ertesi sabah tekne adaya gelmez. Philip Lombard, William Blore ve Dr. Armstrong adada birinin saklanıp saklanmadığını görmek için adayı aramaları gerektiğine karar verirler, ancak arama sonucunda yeni bir bilgi edinemezler.

General Macarthur’u kafasına aldığı darbe sonucu ölü bulan Yargıç Wargrave, hayatta kalanlara katilin onlardan biri olması gerektiğini söyler. Bu, hepsinin birbirine yeni bir bakış açısıyla bakmasını sağlar ve grubun kaygı düzeyini yükseltir. Tüm ilaçları ve olası silahları tek bir yerde toplarlar. Tabi Bay Lombard’ın açıklanamaz şekilde kayıp olan silahı hariç.

Yargıç Wargrave, Bayan Brent’in ipliğinden yapılmış bir peruk ve bir banyo perdesinden yapılmış bir cüppe ile bir sandalyede ölü bulunur, kafasından vurulmuştur. Ardından, Bayan Brent ve Bay Rogers’ın ölümleri de gerçekleştiğinde, hayatta kalanların sayısı beşe inmiştir. Hayatta kalanlar birbirlerini gözlerinin önünden ayırmamaya çalışırlar.

Ev Tehlikeli Mi?

Gece olunca, Bay Blore odasının kapısının önünde ayak seslerini duyar ve Dr. Armstrong’un odasında olmadığını keşfeder. Adayı aradıktan sonra, hayatta kalan üç kişi, katilin Dr. Armstrong olması gerektiğine karar verir, bu nedenle evden çıkıp dışarıda kalmanın daha güvenli olduğunu düşünürler. Bu arada, Philip Lombard silahını bulur ve her zaman yanında tutar. Bay Blore, yemek yemek için eve girdiğinde, başına ayı şeklinde bir mermer bir saat düşer. Bay Blore’nin ölümünden sonra, bir yürüyüş sırasında Philip ve Vera, sahilde Dr. Armstrong’un cesedini bulur. Philip ve Vera adada yalnız kalmıştır. Vera, kendi hayatını kurtarma düşüncesi ile Philip’i öldürür. Evdeki odasına geri döndüğünde, kendini asmasını için hazırlanmış bir ilmik ve sandalyenin onu beklediğini görür. Kendini asar.

Fred Narracott, teknesini adaya çıkarır ve cesetleri bulur. Tüm bu ölümler için bir açıklama bulamayan bir polis soruşturmasının ardından, cinayetleri açıklayan bir not bulunur. Tüm suçları işleyen Yargıç Lawrence Wargrave’dır. Çünkü hem öldürme hem de yerine getirilmemiş olan adaleti kendisi sağlama ihtiyacı hissetmiştir. Ayrıca ona morfin içeren bir hap vererek, Isaac Morris’i de öldürdüğünü itiraf etmiştir. Yargıç Wargrave ilk bulunduğunda ölü değildir ancak sonra kendini öldürmüştür.

On Küçük Zenci

Karakterler

Anthony Marston

Marston genç, yakışıklı, zengin bir playboydur. Tehlikeli bir sürücü ve arabasıyla iki kişiyi öldürmekle suçlanıyor. Öldürülen ilk karakter o. Bardağına siyanür konur ve içtikten sonra boğulup ölür.

Bayan Rogers

Bayan Rogers, ev hizmetçisi ve uşak Bay Rogers’ın karısıdır. Gramofon kaydına göre eski işvereninin öldürülmesinde yer almakla suçlanıyor. Evdeki ikinci kurbandır ve ölümcül dozda uyku ilacı verildikten sonra öldürülür.

General Macarthur

Macarthur emekli bir Birinci Dünya Savaşı generalidir ve karısının ilişkisi olan bir adamı öldürülmesi için savaşa göndermekle suçlanır. General adaya vardığında güçlü bir önsezi duygusuna sahip ve üçüncü kurbandır. Kafasına aldığı travmatik bir darbeden ölür.

Bay Rogers

Rogers, Hint Adası’ndaki evin uşağı ve bekçisidir. Eşiyle birlikte, eski bir işverenini öldürmekte suçlanır. Adadaki dördüncü kurbandır, yakacak odun keserken başına gelen darbeden ölüyor.

Bayan Emily Brent

Bayan Brent, adadaki herkesten ahlaki açıdan üstün olduğuna inanan bir köktendinci. Evinden atıldıktan sonra genç bir kızı intihara sürükleyerek öldürmekle suçlanıyor. Bayan Brent, boynuna enjekte edilen bir doz siyanür nedeniyle ölür.

Yargıç Lawrence Wargrave

Wargrave, gramofon tarafından duruşmasına başkanlık ettiği Edward Seton’u öldürmekle suçlanan eski bir yargıçtır. Okuyucu, Wargrave’in adadaki altıncı cinayet kurbanı olduğuna inanıyor, ancak son bölüm, Wargrave’in Hint Adası katili olduğunu ve kendi ölümünü uydurduğunu ortaya koyuyor.

Dr. Armstrong

Armstrong, sarhoşken bir hastayı ameliyat ettikten sonra öldürmekle suçlanan bir cerrahtır. Katil tarafından planında ona yardım etmesi için kandırılır ve sonra adanın kayalıklarından birinden atılarak öldürülür.

Dedektif Blore

Blore, Scotland Yard’da çalışan eski bir dedektiftir. Yalan beyanda bulunmuş ve böylece masum bir adamı hapse atmıştır. Ayı şeklinde mermer saatle kafasına vurulduktan sonra ölür.

Philip Lombard

Lombard bir servet askeridir. Yerli bir Afrika kabilesinin ölümlerinden sorumludur. Lombard, Vera Claythorne tarafından kendi tabancasını kullanarak öldürüldü.

Vera Claythorne

Vera, Bayan U.N. Owen’in sekreteri olma iddiasıyla adaya gelen eski bir hemşiredir. O olay yüzünden boğulan ve hayatının gerçek aşkı Hugo’yu kaybeden küçük bir çocuğun ölümüne neden oldu. Vera, Lombard’ı öldürdükten sonra kendini asar.

Fred Narracott

Narracott, tüm Hint Adası misafirlerini feribotla dolaşan teknenin kaptanıdır.

Sir Thomas Legge

Legge,  Hint Adası’ndaki cinayetlerin gizemini çözmeye çalışan Scotland Yard’da çalışan bir polis memurudur.

Müfettiş Maine

Maine, Hint Adası soruşturmalarından sorumlu Scotland Yard’da bir polis memurudur.

Isaac Morris

Bay Morris, U.N. Owen’ın Hindistan Adası cinayetlerinin ayrıntılarını düzenlemek için kullandığı adamdır. Lombard’a adaya gitmesi için rüşvet verir.


Leave A Reply